Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
1 TROFEO DELLE REGIONI - Baselga di Pine, Italy - 5-6 January 2024
Semi Final 500 meter JUNIOR F MEN
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 7 skaters)
Race 18, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
24
Davide CILIOTTA
PDC
1:02.55
Q
2.
2
21
Filippo AZZOLINI
SGR
1:03.85
Q
3.
3
35
Damiano MOSER
SCP
1:04.36
4.
4
22
Raffaele CASTELLINI
SGT
1:05.68
5.
6
34
Giacomo MORCELLI
BOR
1:15.30
6.
8
36
Thomas MOSER
CPP
1:23.30
7.
5
41
Arrigo ROSINI
PDC
1:35.55
8.
7
27
Martin DELLAI
VGP
1:37.29
Race 19, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
39
Damiano PINAMONTI
SGT
1:01.95
Q
2.
1
33
Valentino MARINATO
SGR
1:04.01
Q
3.
3
40
Alessio Giorgio ROSINI
PDC
1:04.70
4.
4
25
Mattia COLA
BOR
1:06.42
5.
7
29
Daniele FONTANARI
VGP
1:08.71
6.
6
28
Fabio FEDEL
SKA
1:18.57
7.
5
31
Leonardo GIOVANNINI
CPP
1:26.50
Race 20, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
32
Lorenzo LUMINA
BOR
56.94
Q
2.
3
38
Giulio PASCOLO
PDC
1:06.79
Q
3.
2
26
Gabriele Andrea DE LUCIA
RIT
1:14.34
4.
4
30
Andrea FURLANI
SCP
1:15.74
5.
7
23
Giovanni CAVADA
VGP
1:38.78
6.
6
42
Gabriel VALENTINOTTI
CPP
1:45.53
5
37
Mattia PALANO
SGR
DNS
Final 500 meter JUNIOR F MEN
Race 32, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
41
Arrigo ROSINI
PDC
1:15.58
1
2.
1
28
Fabio FEDEL
SKA
1:18.43
1
3.
5
27
Martin DELLAI
VGP
1:34.95
1
4.
2
36
Thomas MOSER
CPP
1:38.32
1
5.
7
42
Gabriel VALENTINOTTI
CPP
1:39.30
1
6.
3
31
Leonardo GIOVANNINI
CPP
1:39.82
1
7.
6
23
Giovanni CAVADA
VGP
1:40.51
1
Race 33, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
25
Mattia COLA
BOR
1:05.51
8
2.
1
40
Alessio Giorgio ROSINI
PDC
1:07.16
7
3.
2
22
Raffaele CASTELLINI
SGT
1:09.94
6
4.
4
29
Daniele FONTANARI
VGP
1:10.30
5
5.
7
30
Andrea FURLANI
SCP
1:13.28
4
6.
5
26
Gabriele Andrea DE LUCIA
RIT
1:13.74
3
7.
6
34
Giacomo MORCELLI
BOR
1:14.70
2
Race 34, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
32
Lorenzo LUMINA
BOR
56.59
25
2.
2
39
Damiano PINAMONTI
SGT
59.22
20
3.
3
24
Davide CILIOTTA
PDC
59.63
15
4.
4
21
Filippo AZZOLINI
SGR
1:03.18
13
5.
7
38
Giulio PASCOLO
PDC
1:03.64
11
6.
6
35
Damiano MOSER
SCP
1:04.18
10
7.
5
33
Valentino MARINATO
SGR
1:14.91
9
Distance Classification 500 meter JUNIOR F MEN
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
32
Lorenzo LUMINA
BOR
1
25
1|1
56.59
2.
39
Damiano PINAMONTI
SGT
2
20
1|2
59.22
3.
24
Davide CILIOTTA
PDC
3
15
1|3
59.63
4.
21
Filippo AZZOLINI
SGR
4
13
2|4
1:03.18
5.
38
Giulio PASCOLO
PDC
5
11
2|5
1:03.64
6.
35
Damiano MOSER
SCP
6
10
3|6
1:04.18
7.
33
Valentino MARINATO
SGR
7
9
2|7
1:04.01
Final, Group 2
8.
25
Mattia COLA
BOR
1
8
4|1
1:05.51
9.
40
Alessio Giorgio ROSINI
PDC
2
7
3|2
1:04.70
10.
22
Raffaele CASTELLINI
SGT
3
6
4|3
1:05.68
11.
29
Daniele FONTANARI
VGP
4
5
5|4
1:08.71
12.
30
Andrea FURLANI
SCP
5
4
4|5
1:13.28
13.
26
Gabriele Andrea DE LUCIA
RIT
6
3
3|6
1:13.74
14.
34
Giacomo MORCELLI
BOR
7
2
5|7
1:14.70
Final, Group 3
15.
41
Arrigo ROSINI
PDC
1
1
7|1
1:15.58
16.
28
Fabio FEDEL
SKA
2
1
6|2
1:18.43
17.
27
Martin DELLAI
VGP
3
1
8|3
1:34.95
18.
36
Thomas MOSER
CPP
4
1
6|4
1:23.30
19.
42
Gabriel VALENTINOTTI
CPP
5
1
6|5
1:39.30
20.
31
Leonardo GIOVANNINI
CPP
6
1
7|6
1:26.50
21.
23
Giovanni CAVADA
VGP
7
1
5|7
1:38.78
Semi Final, Group 1
22.
37
Mattia PALANO
SGR
P
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters