Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS 2 (NC) - Reims, France - 5-7 November 2010
Heats 1000 meter Men Junior C
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters)
Race 190, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
96
Felix SPIEGL
SLI
1:50.870
Q
2.
4
34
Maximilian KRONER
ECK
1:50.888
3.
1
24
Rino VANHOOREN
BSC
1:51.220
4.
2
108
Siebren TIEMERSMA
TRL
2:00.559
Race 191, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
60
Dylan HOOGERWERF
HVHW
1:49.389
Q
2.
4
76
Cédric GLAUDA
OGCA
1:49.517
3.
2
47
Niclas WENDLER
EVD
1:50.335
4.
1
9
Aydin DJEMAL
ALD
1:51.584
Race 192, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
55
Mylan ELZINK
GO
1:48.271
Q
2.
1
64
Patrick PAWASSERAT
MERC
1:51.576
3.
2
10
Anthony CAST
ALD
1:51.846
4.
4
12
Léo DEMOLINIS
ASMV
1:54.903
Race 193, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
59
Dennis KRUYSWIJK
HVHW
1:47.181
Q
2.
4
75
Yoann MARTINEZ
OGCA
1:47.607
3.
1
22
Nicola MARTINELLI
BOR
1:50.525
4.
3
46
Tobias PIETSCH
EVD
1:50.707
Race 194, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
20
Marco GIORDANO
BOR
-
Q
2.
2
81
Tristan NAVARRO
RPV
-
3.
5
39
Nic SCHREIBER
ETR
-
4.
3
67
Jason LEUNG
MIRC
-
5.
4
107
Bram DE JONG
TRL
-
Race 195, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
21
Mattia ANTONIOLI
BOR
1:45.158
Q
2.
5
120
Jens ALMEY
YES
1:45.246
3.
2
56
Jaap VAN BALEN BLANKEN
GO
1:47.773
4.
4
49
Axel LAMASSE
FSG
1:50.067
5.
3
40
Oliver GIESE
ETR
1:51.569
Race 196, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
106
Leon BLOEMHOF
TRL
1:53.104
Q
2.
2
38
Moritz SCHLEGELMILCH
ETR
1:53.214
3.
4
102
Kyle AERENS
STKG
1:55.292
4.
1
95
Fabrice DUFBERG
SKS
1:57.034
5.
3
6
Federico VICECONTE
AGO
1:57.915
Race 197, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
5
Milan GRUGNI
AGO
1:47.152
Q
2.
1
97
Leon KAUFMANN-LUDWIG
SLI
1:47.795
3.
4
91
Stefan PRINSEN
SCT
1:52.078
4.
3
119
Ward PÉTRÉ
YDS
1:54.883
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters