Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Salt Lake City, U.S.A. - 17-19 October 2008
 
Preliminaries 500m Men
  12 Races (the best skater of each race qualifies for the Heats, total 24 skaters)
 Race 71     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.182 KWAK Yoon-Gy  KOR42.309Q
2.219 Travis JAYNER  USA42.370Q
3.203 Dariusz KULESZA  POL1:01.821
 Race 72     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Thibaut FAUCONNET  FRA42.304Q
2.143 Tyson HEUNG  GER42.314Q
3.171 Gianluigi NOVER  ITA43.704
4.165 LOTH David Mano  HUN43.985
 Race 73     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.180 Satoru TERAO  JPN43.100Q
2.195 Freek VAN DER WART  NED43.235Q
3.239 Alexander GERTSIKOV  RUS43.237
4.144 Torsten KRÖGER  GER43.408
 Race 74     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 HAN Jialiang  CHN42.802Q
2.174 Roberto SERRA  ITA43.006Q
3.224 Elliott SHRIANE  AUS43.094
4.116 Assen YORDANOV  BUL44.643
 Race 75     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Stéphane PÉRIER  FRA43.403Q
2.198 Blake SKJELLERUP  NZL43.581Q
3.202 Bartosz KONOPKO  POL44.867ADV
177 Satoshi SAKASHITA  JPNDQ
 Race 76     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Jon ELEY  GBR42.691Q
2.236 Sergey PRANKEVICH  RUS43.078Q
3.133 Mackenzie BLACKBURN  TPE43.205
4.214 Oleksiy KOSHELENKO  UKR43.298
 Race 77     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 François-Louis TREMBLAY  CAN42.483Q
2.213 Viktor KOROLOV  UKR44.517Q
3.196 Ingmar VAN RIEL  NED1:00.538ADV
115 Kiril PANDOV  BULDQ
 Race 78     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.186 SUNG Si-Bak  KOR42.067Q
2.140 Paul HERRMANN  GER42.486Q
3.172 Claudio RINALDI  ITA43.082
 Race 79     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Paul STANLEY  GBR42.805Q
2.233 Evgeny KOZULIN  RUS43.140Q
3.163 GALAMBOS Gábor  HUN43.335
4.135 Benoît ANTERIEUX  FRA44.306
 Race 80     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 KIM Yong-Sung  KOR42.447Q
2.126 LI Ye  CHN42.853Q
188 GANBAT Munkhamidral  MGLDNS
223 Jeffrey SIMON  USADQ
 Race 81     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Charles HAMELIN  CAN42.251Q
2.158 Tom IVESON  GBR42.586Q
3.192 Sjinkie KNEGT  NED43.727
4.216 Serhiy LIFYRENKO  UKR44.572
 Race 82     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.221 Anthony LOBELLO  USA42.285Q
2.122 François HAMELIN  CAN42.291Q
3.175 Takahiro FUJIMOTO  JPN42.362
4.128 LI Haonan  CHN42.603


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Sebra Sports
Engo
Skate-Tec
Bioracer
Eraton
Web-TV
Kilimanjaro