|
Heats 500 meter Men |
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters) |
Race 37, Group 1 (1 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 21 | | Roberto PERETTI | ITA | 46.28 | | Q |
2. | 2 | 3 | | Geert BLANCHART | BEL | 48.51 | | |
3. | 3 | 35 | | Ferenc SIMO | HUN | 50.88 | | |
4. | 4 | 1 | | Sascha EIDLER | AUT | 51.47 | | |
|
Race 38, Group 1 (2 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 26 | | Charles VELDHOVEN | NED | 46.41 | | Q |
2. | 2 | 7 | | Marc BELLA | FRA | 47.56 | | |
3. | 3 | 19 | | Mark PIERCY | SCO | 1:03.48 | | |
| 4 | 36 | | Imre TEMESI | HUN | P | | |
|
Race 39, Group 1 (3 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 25 | | Peter VAN DER VELDE | NED | 45.60 | | Q |
2. | 2 | 15 | | Ian ELLIS | GBR | 49.05 | | |
3. | 3 | 16 | | Brian REID | SCO | 49.54 | | |
4. | 4 | 33 | | Nicolai TRETIAKOV | RUS | 52.71 | | |
5. | 5 | 11 | | Jorg WAGNER | GER | 56.19 | | |
|
Race 40, Group 1 (4 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 9 | | Thierry FAGOT | FRA | 46.98 | | Q |
2. | 2 | 5 | | Alain DE RUYTER | BEL | 47.17 | | |
3. | 3 | 14 | | Steve HUMBER | GBR | 48.10 | | |
4. | 4 | 30 | | Marcus MEIER | SWI | 51.20 | | |
5. | 5 | 38 | | Gyorgy BALLAI | HUN | 54.00 | | |
|
Race 41, Group 1 (5 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 12 | | Willy O'REILLY | GBR | 46.20 | | Q |
2. | 2 | 4 | | Didier CLAEYS | BEL | 46.28 | | |
3. | 3 | 31 | | Vladislav MELNIKOV | RUS | 46.45 | | |
4. | 4 | 18 | | Keith WRIGHT | SCO | 1:02.09 | | |
|
Race 42, Group 1 (6 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 20 | | Orazio FAGONE | ITA | 46.06 | | Q |
2. | 2 | 28 | | Richard SUIJTEN | NED | 46.14 | | |
3. | 3 | 34 | | Aleksei BYKOV | RUS | 46.23 | | |
4. | 4 | 17 | | Neil CAMPBELL | SCO | 59.23 | | |
5. | 5 | 2 | | Armin SPAETAUF | AUT | 1:00.15 | | |
|
Race 43, Group 1 (7 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 10 | | Gilles NOIREZ | FRA | 47.61 | | Q |
2. | 2 | 22 | | Enrico PERETTI | ITA | 47.70 | | |
3. | 3 | 6 | | Benoit MINE | BEL | 48.89 | | |
| 4 | 13 | | Stuart HORSEPOOL | GBR | P | | |
|
Race 44, Group 1 (8 of 8) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 27 | | Jaco MOS | NED | 45.56 | | Q |
2. | 2 | 23 | | Hugo HERRNHOF | ITA | 45.80 | | |
3. | 3 | 32 | | Sergei LYNAR | RUS | 47.20 | | |
4. | 4 | 37 | | Sandor SIMON | HUN | 54.60 | | |
5. | 5 | 8 | | Emmanuel MICHON | FRA | 54.85 | | |
|