Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 3 (ABCDS-3) + OLYMPIC DAY - Dresden, Germany - 12-14 December 2008
Heats 500 meter Ladies Junior B
Race 1, Group 1 (1 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
69
Nathalie PRESCHER
ETR
47.485
2.
3
116
Lara VAN RUIJVEN
HVHW
50.239
3.
4
153
Laura MCCORMACK
MIRC
51.989
4.
2
21
Charlotte HALSTENBACH
ASMB
52.175
Race 2, Group 1 (2 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
40
Francesca COMPAGNONI
BOR
48.925
2.
2
54
Ursula GRÖSS
ECK
50.210
3.
1
119
Tineke GROENEVELD
HVHW
50.957
4.
3
28
Marketa ZDARKOVA
BKN
51.590
Race 3, Group 1 (3 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
10
Alexandra BIANCHI
AGO
49.839
2.
2
145
Desiree PAWASSERAT
MERC
51.461
3.
3
202
Sanne HERDER
TRL
1:02.491
ADV
4.
1
192
Hanne VAN HIJFTE
STKG
1:45.500
Race 4, Group 1 (4 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
38
Josephine MESCHNIK
BOR
47.044
2.
3
53
Monika HELLER
ECK
47.190
3.
2
117
Liduina VERBEEK
HVHW
50.090
4.
4
91
Vanessa WALTHER
EVD
52.290
Race 5, Group 1 (5 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
39
Elena VIVIANI
BOR
47.603
2.
2
90
Lisa THÜNS
EVD
49.436
3.
4
118
Lois KLOOR
HVHW
50.615
4.
1
24
Shelley THOMSON
AYR
54.655
Quarter Finals 500 meter Ladies Junior B
Race 1, Group 1 (1 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
39
Elena VIVIANI
BOR
46.491
2.
1
53
Monika HELLER
ECK
47.612
3.
3
116
Lara VAN RUIJVEN
HVHW
48.150
4.
5
202
Sanne HERDER
TRL
51.041
5.
4
145
Desiree PAWASSERAT
MERC
52.428
Race 2, Group 1 (2 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
40
Francesca COMPAGNONI
BOR
47.732
2.
1
69
Nathalie PRESCHER
ETR
47.841
3.
3
90
Lisa THÜNS
EVD
49.229
4.
4
118
Lois KLOOR
HVHW
50.846
Race 3, Group 1 (3 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
38
Josephine MESCHNIK
BOR
48.405
2.
2
10
Alexandra BIANCHI
AGO
50.692
3.
3
117
Liduina VERBEEK
HVHW
50.807
4.
4
54
Ursula GRÖSS
ECK
51.525
Semi Final 500 meter Ladies Junior B
Race 1, Group 3 (1 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
119
Tineke GROENEVELD
HVHW
51.005
2.
2
153
Laura MCCORMACK
MIRC
52.159
3.
3
91
Vanessa WALTHER
EVD
52.940
Race 2, Group 3 (2 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
28
Marketa ZDARKOVA
BKN
52.796
2.
2
21
Charlotte HALSTENBACH
ASMB
53.693
3.
3
24
Shelley THOMSON
AYR
55.277
4
192
Hanne VAN HIJFTE
STKG
DNF
Race 1, Group 1 (1 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
39
Elena VIVIANI
BOR
46.862
2.
2
69
Nathalie PRESCHER
ETR
47.918
3.
3
90
Lisa THÜNS
EVD
49.643
4.
4
10
Alexandra BIANCHI
AGO
50.191
Race 2, Group 1 (2 of )
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
53
Monika HELLER
ECK
53.365
2.
4
38
Josephine MESCHNIK
BOR
1:12.797
3.
2
40
Francesca COMPAGNONI
BOR
1:33.011
ADV
3
116
Lara VAN RUIJVEN
HVHW
DQ
Final 500 meter Ladies Junior B
Race 303, Group 5 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
192
Hanne VAN HIJFTE
STKG
50.019
2.
1
91
Vanessa WALTHER
EVD
52.692
3.
2
24
Shelley THOMSON
AYR
52.913
Race 304, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
119
Tineke GROENEVELD
HVHW
50.621
2.
2
153
Laura MCCORMACK
MIRC
51.305
3.
3
28
Marketa ZDARKOVA
BKN
51.321
4.
4
21
Charlotte HALSTENBACH
ASMB
53.327
Race 305, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
116
Lara VAN RUIJVEN
HVHW
49.213
2.
1
118
Lois KLOOR
HVHW
49.249
3.
2
202
Sanne HERDER
TRL
49.410
4.
3
54
Ursula GRÖSS
ECK
49.571
5.
4
145
Desiree PAWASSERAT
MERC
51.512
Race 306, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
10
Alexandra BIANCHI
AGO
50.506
2.
3
117
Liduina VERBEEK
HVHW
50.576
3.
1
90
Lisa THÜNS
EVD
54.241
Race 307, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
39
Elena VIVIANI
BOR
46.501
34
2.
2
69
Nathalie PRESCHER
ETR
46.607
21
3.
4
38
Josephine MESCHNIK
BOR
46.690
13
4.
5
40
Francesca COMPAGNONI
BOR
46.999
8
5.
3
53
Monika HELLER
ECK
47.258
5
Distance Classification 500 meter Ladies Junior B
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
39
Elena VIVIANI
BOR
1
34
1-1-1-1
46.491
2.
69
Nathalie PRESCHER
ETR
2
21
2-2-2-1
46.607
3.
38
Josephine MESCHNIK
BOR
3
13
3-2-1-1
46.690
4.
40
Francesca COMPAGNONI
BOR
4
8
4-3-1-1
46.999
5.
53
Monika HELLER
ECK
5
5
5-1-2-2
47.190
Final, Group 2
6.
10
Alexandra BIANCHI
AGO
1
1-4-2-1
49.839
7.
117
Liduina VERBEEK
HVHW
2
2-0-3-3
50.090
8.
90
Lisa THÜNS
EVD
3
3-3-3-2
49.229
Final, Group 3
9.
116
Lara VAN RUIJVEN
HVHW
1
1-0-3-2
48.150
10.
118
Lois KLOOR
HVHW
2
2-0-4-3
49.249
11.
202
Sanne HERDER
TRL
3
3-0-4-3
49.410
12.
54
Ursula GRÖSS
ECK
4
4-0-4-2
49.571
13.
145
Desiree PAWASSERAT
MERC
5
5-0-5-2
51.461
Final, Group 4
14.
119
Tineke GROENEVELD
HVHW
1
1-1-0-3
50.621
15.
153
Laura MCCORMACK
MIRC
2
2-2-0-3
51.305
16.
28
Marketa ZDARKOVA
BKN
3
3-1-0-4
51.321
17.
21
Charlotte HALSTENBACH
ASMB
4
4-2-0-4
52.175
Final, Group 5
18.
192
Hanne VAN HIJFTE
STKG
1
1-0-0-4
50.019
19.
91
Vanessa WALTHER
EVD
2
2-3-0-4
52.290
20.
24
Shelley THOMSON
AYR
3
3-3-0-4
52.913
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters