Events
Belfort Grand Lion
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
BAYERN CUP - Munchen, Germany - 9 January 2014
 
Vorläufe 500 m Junior
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halb Finale, total 8 skaters)
 Race 1, Gruppe A     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 Felix SPIEGL  SLI44.23Q
2.14 Sebastian HÜMPFNER  SLI50.01Q
3.27 Virginia ZINDLER  SLI1:05.29q
4.49 Anna HACKNER  SLI1:05.30
 Race 2, Gruppe A     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 Leon KAUFMANN-LUDWIG  SLI44.10Q
2.25 Stephanie DROTLEFF  SLI52.57Q
3.110 Onyeka EGUNGWU  SLI1:18.26 
 Race 3, Gruppe A     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Jakov DOMITREK  MET44.67Q
2.46 Daniel KHADRA  SLI55.64Q
3.23 Julia HÜMPFNER  SLI1:06.02q
4.38 Anna SALCHER  SLI1:06.45
 
Halb Finale 500 m Junior
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Finale, total 4 skaters)
 Race 4, Gruppe A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Felix SPIEGL  SLI43.51Q
2.211 Jakov DOMITREK  MET43.60Q
3.35 Stephanie DROTLEFF  SLI55.10 
4.47 Virginia ZINDLER  SLI1:08.78
 Race 5, Gruppe A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Leon KAUFMANN-LUDWIG  SLI45.82Q
2.24 Sebastian HÜMPFNER  SLI51.07Q
3.43 Julia HÜMPFNER  SLI55.32 
4.36 Daniel KHADRA  SLI57.45
 
Finale 500 m Junior
 Race 6, Gruppe C     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.310 Onyeka EGUNGWU  SLI59.57 
2.19 Anna HACKNER  SLI1:06.61
3.28 Anna SALCHER  SLI1:07.10
 Race 7, Gruppe B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Stephanie DROTLEFF  SLI54.73 
2.36 Daniel KHADRA  SLI56.32
3.23 Julia HÜMPFNER  SLI1:04.06
4.47 Virginia ZINDLER  SLI1:07.08
 Race 8, Gruppe A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.211 Jakov DOMITREK  MET43.5734 
2.12 Felix SPIEGL  SLI43.7121
3.31 Leon KAUFMANN-LUDWIG  SLI44.6813
4.44 Sebastian HÜMPFNER  SLI52.488
 
Distance Classification 500 m Junior
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Finale, Gruppe A
1.11 Jakov DOMITREK  MET1341|2|143.57
2.2 Felix SPIEGL  SLI2212|1|143.51
3.1 Leon KAUFMANN-LUDWIG  SLI3133|1|144.10
4.4 Sebastian HÜMPFNER  SLI484|2|250.01
  Finale, Gruppe B
5.5 Stephanie DROTLEFF  SLI11|3|252.57
6.6 Daniel KHADRA  SLI22|4|255.64
7.3 Julia HÜMPFNER  SLI33|3|355.32
8.7 Virginia ZINDLER  SLI44|4|31:05.29
  Finale, Gruppe C
9.10 Onyeka EGUNGWU  SLI11|359.57
10.9 Anna HACKNER  SLI22|41:05.30
11.8 Anna SALCHER  SLI33|41:06.45


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Engo
Sebra Sports
Web-TV
Skate-Tec