Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS - Milano, Italy - 9-11 March 2007
 
Preliminaries 500 meter Ladies
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
 Race 33, Group 1     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 FU Tian Yu  CHN45.891Q
2.27 Kimberly DERRICK  USA46.813Q
3.39 Elena KAPLAN  ISR1:00.340 
421 Kinga KOVACS I  ROUP
 Race 34, Group 1     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Evgenia RADANOVA  BUL45.466Q
2.228 Kalyna ROBERGE  CAN45.520Q
3.34 Christin PRIEBST  GER47.058 
4.43 Sarah LINDSAY  GBR1:19.241
 Race 35, Group 1     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Allison BAVER  USA46.337Q
2.235 Katalin KRISTO  ROU46.429Q
3.341 Veronika WINDISCH  AUT46.514 
4.432 Kristina PAPP  SRB58.433
 Race 36, Group 1     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 JUNG Eun-Ju  KOR45.197Q
2.230 Biba SAKURAI  JPN46.994Q
3.319 Ranya EZZI  SWE47.492 
4.416 Viktoria DERGACA  LAT48.783
 Race 37, Group 1     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Marta CAPURSO  ITA45.866Q
2.212 Amanda OVERLAND  CAN45.910Q
3.320 Julia RIEDEL  GER47.793 
4.442 Inna SIMONOVA  KAZ49.061
 Race 38, Group 1     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 JIN Sun-Yu  KOR44.785Q
2.224 Yuka KAMINO  JPN45.763Q
3.38 Maaike VOS  NED46.119q
4.427 Patrycja MALISZEWSKA  POL46.443
 Race 39, Group 1     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Arianna FONTANA  ITA44.671Q
2.26 ZHU Mi Lei  CHN44.734Q
3.325 Katerina NOVOTNA  CZE44.911q
4.426 HUSZÁR Erika  HUN45.846
 Race 40, Group 1     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Anne MALTAIS  CAN45.879Q
2.222 ZHOU Yang  CHN45.974Q
3.314 Marina GEORGIEVA NIKOLOVA  BUL46.217 
4.410 Vera ANTANENKA  BLR47.644
 Race 41, Group 1     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 BYUN Chun-Sa  KOR46.353Q
2.236 Evita KRIEVANE  LAT46.535Q
3.35 Yelena SKACHKOVA  KAZ49.023 
4.42 Paula BZURA  POL1:11.197
 Race 42, Group 1     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Stephanie BOUVIER  FRA46.061Q
2.231 Annita VAN DOORN  NED46.193Q
3.345 Valeriya POTEMKINA  RUS47.138 
434 HEIDUM Bernadett  HUNP
 Race 43, Group 1     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Ekatarina BELOVA  RUS46.030Q
2.215 Elise CHRISTIE  GBR46.859Q
3.337 Emily ROSEMOND  AUS1:14.787 
413 Katia ZINI  ITAP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Bioracer
Web-TV
Impakt Sport
Kilimanjaro
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Engo
Skate-Tec