Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Mlada Boleslav, Czech Republic - 12-14 January 2007
 
Preliminaries 500 meter Junior Ladies
  16 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats)
 Race 54, Group 1     (1 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Seung-Hi PARK  KOR46.625Q
2.231 Martina VALCEPINA  ITA47.136Q
3.348 Olga BELYAKOVA  RUS47.488 
 Race 55, Group 1     (2 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Rózsa DARÁZS  HUN47.329Q
2.230 Debora SECCHI  ITA47.441Q
3.338 Viktoria DERGACA  LAT49.780 
4.41 Theresa TREMMEL  AUT51.573
 Race 56, Group 1     (3 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Andrea KESZLER  HUN47.801Q
2.257 Olena PASHCHENKO  UKR51.158Q
3.32 Eva WALCH  AUT53.689 
4.460 Katherine REUTTER-ADAMEK  USA54.304
 Race 57, Group 1     (4 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Shuang WANG  CHN46.950Q
2.212 Wei LIN  TPE49.720Q
3.344 Paula BZURA  POL50.993 
4.446 Ildikó SZÉKELY  ROU51.517
 Race 58, Group 1     (5 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Jorien TER MORS  NED47.653Q
2.233 Yui SAKAI  JPN47.780Q
3.351 Tatiana BODOVA  SVK48.947 
4.45 Neli TSANKOVA  BUL1:40.597
 Race 59, Group 1     (6 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Valerie MALTAIS  CAN47.145Q
2.261 Alyson DUDEK  USA47.299Q
3.327 Elena KAPLAN  ISR47.898 
4.445 Rita CSILIP  ROU52.845
 Race 60, Group 1     (7 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Valérie LAMBERT  CAN46.788Q
2.263 Véronique PIERRON  FRA46.835Q
3.352 Renáta KARABOVÁ  SVK51.265 
4.414 Maja LIPOVSCAK  CRO54.571
 Race 61, Group 1     (8 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Shin-Young YANG  KOR46.815Q
2.249 Ilsiyar SHARAFUTDINOVA  RUS48.506Q
3.322 Alex WHELBOURNE  GBR48.841 
 Race 62, Group 1     (9 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Mary GRACE  USA47.234Q
2.232 Biba SAKURAI  JPN47.352Q
3.319 Bianca WALTER  GER47.574 
4.413 Ana Marija MATOC  CRO53.202
 Race 63, Group 1     (10 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Nannan ZHAO  CHN45.487Q
2.217 Julia RIEDEL  GER48.007Q
3.341 Lisanne HUISMAN  NED49.702 
4.443 Natalia GRAJCAR  POL50.858
 Race 64, Group 1     (11 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Ekatarina BELOVA  RUS46.613Q
2.224 Bernadett HEIDUM  HUN46.676Q
3.328 Valeria POSTRIGIAN  ISR50.600 
4.454 Tjasa KROFLIC  SLO1:22.367
 Race 65, Group 1     (12 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.110 Xue KONG  CHN47.136Q
2.242 Patrycja MALISZEWSKA  POL47.293Q
3.321 Charlotte GILMARTIN  GBR47.426 
 Race 66, Group 1     (13 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Tina GRASSOW  GER47.508Q
2.226 Vera KATSOV  ISR51.104Q
3.359 Maryna TSELGORODTSEVA  UKR51.814 
4.44 Annabel DE CLEER  BEL1:09.361
 Race 67, Group 1     (14 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Elise CHRISTIE  GBR48.010Q
2.234 Yasuko SAKASHITA  JPN48.151Q
3.355 Patricija SLUGA  SLO51.315 
4.458 Sofiia VLASOVA  UKR52.367
 Race 68, Group 1     (15 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Sae-Bom SHIN  KOR48.000Q
2.23 Vera ANTANENKA  BLR48.147Q
3.340 Marleen POT  NED49.602 
 Race 69, Group 1     (16 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Arianna FONTANA  ITA46.818Q
2.26 Ivanie BLONDIN  CAN46.945Q
3.353 Tatiana ZIMOVÁ  SVK48.504 
4.415 Lucie TEPLÁ  CZE51.873


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
Customboots.de
pb-event
Hunter
eraton
SpeedSkatingShop
Sebra Sports