Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
FUTURE CHAMPIONS TROPHY (DANUBIA-STARCLASS) - Amsterdam, Netherlands - 27 February-1 March 2009
Heats 1500 meter Men Junior C
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 12, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
146
Maksym ZHERNOVIY
UKR
2:44.504
Q
2.
5
136
Stefan HORVATH
SVK
2:44.602
3.
2
7
Mathias VOSTÉ
BEL
2:44.696
4.
4
89
Stefano GIORDANO
ITA
2:44.900
5.
1
53
BOZSONYIK Adrian
HUN
2:48.872
6.
3
23
Triston ADAMS
GBR
3:08.214
7
131
Tamas RUSZ
ROU
DQ
Race 13, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
88
Andrea CASSINELLI
ITA
2:33.936
Q
2.
3
142
Itzhak DE LAAT
NED
2:34.012
3.
2
52
BURJÁN Csaba
HUN
2:34.082
4.
4
90
Francesco BRUZZO
ITA
2:39.112
5.
6
8
Ademir BABAIC
BIH
2:46.156
1
103
Roberto PUKITIS
LAT
DQ
Race 14, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
87
Cristian BIANCHI
ITA
2:37.790
Q
2.
3
36
Christoph SCHUBERT
GER
2:38.322
3.
1
24
Billy SIMMS
GBR
2:38.460
4.
2
130
István GÁL-ORAVECZ
ROU
2:45.646
5.
4
104
Raivo ANUZIS
LAT
2:46.996
6.
5
43
Joris PEPERKAMP
NED
3:13.246
Final 1500 meter Men Junior C
Race 26, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
43
Joris PEPERKAMP
NED
-
2.
2
103
Roberto PUKITIS
LAT
-
3.
3
104
Raivo ANUZIS
LAT
-
4.
4
8
Ademir BABAIC
BIH
-
5.
5
53
BOZSONYIK Adrian
HUN
-
6
23
Triston ADAMS
GBR
DQ
7
131
Tamas RUSZ
ROU
DQ
Race 27, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
89
Stefano GIORDANO
ITA
2:40.676
2.
1
52
BURJÁN Csaba
HUN
2:41.321
3.
4
7
Mathias VOSTÉ
BEL
2:41.666
4.
6
130
István GÁL-ORAVECZ
ROU
2:41.732
5.
3
90
Francesco BRUZZO
ITA
2:43.038
6.
2
24
Billy SIMMS
GBR
2:50.355
Race 28, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
87
Cristian BIANCHI
ITA
2:34.450
34
2.
4
36
Christoph SCHUBERT
GER
2:36.428
21
3.
6
136
Stefan HORVATH
SVK
2:36.800
13
4.
2
142
Itzhak DE LAAT
NED
2:48.272
8
1
88
Andrea CASSINELLI
ITA
DQ
5
146
Maksym ZHERNOVIY
UKR
DQ
Distance Classification 1500 meter Men Junior C
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
87
Cristian BIANCHI
ITA
1
34
1-0-0-1
2:34.450
2.
36
Christoph SCHUBERT
GER
2
21
2-0-0-2
2:36.428
3.
136
Stefan HORVATH
SVK
3
13
3-0-0-2
2:36.800
4.
142
Itzhak DE LAAT
NED
4
8
4-0-0-2
2:34.012
5.
88
Andrea CASSINELLI
ITA
DQ
0-0-0-1
2:33.936
6.
146
Maksym ZHERNOVIY
UKR
DQ
0-0-0-1
2:44.504
Final, Group 2
7.
89
Stefano GIORDANO
ITA
1
1-0-0-4
2:40.676
8.
52
BURJÁN Csaba
HUN
2
2-0-0-3
2:34.082
9.
7
Mathias VOSTÉ
BEL
3
3-0-0-3
2:41.666
10.
130
István GÁL-ORAVECZ
ROU
4
4-0-0-4
2:41.732
11.
90
Francesco BRUZZO
ITA
5
5-0-0-4
2:39.112
12.
24
Billy SIMMS
GBR
6
6-0-0-3
2:38.460
Final, Group 3
13.
43
Joris PEPERKAMP
NED
1
1-0-0-6
3:13.246
14.
103
Roberto PUKITIS
LAT
2
2-0-0-0
15.
104
Raivo ANUZIS
LAT
3
3-0-0-5
2:46.996
16.
8
Ademir BABAIC
BIH
4
4-0-0-5
2:46.156
17.
53
BOZSONYIK Adrian
HUN
5
5-0-0-5
2:48.872
18.
23
Triston ADAMS
GBR
DQ
0-0-0-6
3:08.214
20.
131
Tamas RUSZ
ROU
DQ
0-0-0-0
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters