Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
FUTURE CHAMPIONS TROPHY (DANUBIA-STARCLASS) - Amsterdam, Netherlands - 27 February-1 March 2009
Heats 1500 meter Ladies Junior B
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 57, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
117
Beata PODWYSOCKA
POL
2:33.910
Q
2.
5
75
Josephine MESCHNIK
ITA
2:34.848
3.
6
144
Sofiia VLASOVA
UKR
2:35.382
4.
2
60
Lois KLOOR
NED
2:36.062
5.
3
148
Sanne HERDER
NED
2:39.230
6.
4
46
DÉNES Veronika
HUN
3:10.638
Race 58, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
45
TOTH Patricia
HUN
2:40.222
Q
2.
1
31
Nathalie PRESCHER
GER
2:40.537
3.
3
118
Agnieszka TAWREL
POL
2:42.037
4.
5
61
Liduina VERBEEK
NED
2:42.111
5.
6
77
Francesca COMPAGNONI
ITA
2:43.526
6.
2
13
Neli TSANKOVA
BUL
2:52.417
7.
4
3
Hanne VAN HIJFTE
BEL
3:22.073
Race 59, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
76
Elena VIVIANI
ITA
2:36.448
Q
2.
1
59
Lara VAN RUIJVEN
NED
2:36.480
3.
2
143
Olena KORINCHUK
UKR
2:36.742
4.
4
47
CSEROS Reka
HUN
2:42.077
5.
5
120
Anna TWAROWSKA
POL
2:45.279
6.
3
78
Alexandra BIANCHI
ITA
2:45.571
Final 1500 meter Ladies Junior B
Race 68, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
46
DÉNES Veronika
HUN
2:37.350
2.
7
3
Hanne VAN HIJFTE
BEL
2:37.852
3.
1
148
Sanne HERDER
NED
2:39.932
4.
2
77
Francesca COMPAGNONI
ITA
2:40.275
5.
4
78
Alexandra BIANCHI
ITA
2:44.118
6.
5
13
Neli TSANKOVA
BUL
2:48.140
7.
3
120
Anna TWAROWSKA
POL
3:03.466
Race 69, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
144
Sofiia VLASOVA
UKR
2:37.543
2.
3
143
Olena KORINCHUK
UKR
2:37.651
3.
6
61
Liduina VERBEEK
NED
2:39.393
4.
4
118
Agnieszka TAWREL
POL
2:42.567
5.
5
47
CSEROS Reka
HUN
2:50.014
2
60
Lois KLOOR
NED
DQ
Race 70, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
76
Elena VIVIANI
ITA
2:42.411
34
2.
5
45
TOTH Patricia
HUN
2:43.258
21
3.
2
75
Josephine MESCHNIK
ITA
2:43.491
13
4.
6
31
Nathalie PRESCHER
GER
2:45.868
8
5.
4
59
Lara VAN RUIJVEN
NED
2:46.721
5
1
117
Beata PODWYSOCKA
POL
DQ
Distance Classification 1500 meter Ladies Junior B
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
76
Elena VIVIANI
ITA
1
34
1-0-0-1
2:36.448
2.
45
TOTH Patricia
HUN
2
21
2-0-0-1
2:40.222
3.
75
Josephine MESCHNIK
ITA
3
13
3-0-0-2
2:34.848
4.
31
Nathalie PRESCHER
GER
4
8
4-0-0-2
2:40.537
5.
59
Lara VAN RUIJVEN
NED
5
5
5-0-0-2
2:36.480
6.
117
Beata PODWYSOCKA
POL
DQ
0-0-0-1
2:33.910
Final, Group 2
7.
144
Sofiia VLASOVA
UKR
1
1-0-0-3
2:35.382
8.
143
Olena KORINCHUK
UKR
2
2-0-0-3
2:36.742
9.
61
Liduina VERBEEK
NED
3
3-0-0-4
2:39.393
10.
118
Agnieszka TAWREL
POL
4
4-0-0-3
2:42.037
11.
47
CSEROS Reka
HUN
5
5-0-0-4
2:42.077
12.
60
Lois KLOOR
NED
DQ
0-0-0-4
2:36.062
Final, Group 3
13.
46
DÉNES Veronika
HUN
1
1-0-0-6
2:37.350
14.
3
Hanne VAN HIJFTE
BEL
2
2-0-0-7
2:37.852
15.
148
Sanne HERDER
NED
3
3-0-0-5
2:39.230
16.
77
Francesca COMPAGNONI
ITA
4
4-0-0-5
2:40.275
17.
78
Alexandra BIANCHI
ITA
5
5-0-0-6
2:44.118
18.
13
Neli TSANKOVA
BUL
6
6-0-0-6
2:48.140
19.
120
Anna TWAROWSKA
POL
7
7-0-0-5
2:45.279
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters