Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS 2 (NC-1) - EUROPA CUP - Grenoble, France - 28-30 November 2014
Semi Final 777 meter Men Junior D
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 245, Group 3 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
76
Ted DALRYMPLE
HVHW
1:27.287
Q
2.
2
70
Federico IORIATTI
CPP
1:28.030
3.
3
95
Bob ROOSEN
YDS
1:28.084
4.
4
93
Leo LALOGE
USO
1:28.274
Race 246, Group 3 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
82
Jack URQUHART
NIRC
1:25.770
Q
2.
2
72
Keny GRANDJEAN
CST
1:25.870
3.
4
87
Stijn BEEKELAAR
SVU
1:28.086
4.
1
69
Jordan VIOLET
CNPV
1:29.946
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 248, Group 2 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
84
Gabriel VOLET
OGCA
1:24.196
Q
2.
3
90
Jari VAN POLEN
SVU
1:24.404
3.
4
85
Ezio BONUTTI
PON
1:26.134
4.
2
86
Adriaan DEWAGTERE
STKG
-
Race 249, Group 2 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
79
Nicolò PERETTI
ITT
1:24.089
Q
2.
2
66
Theo COLLINS
ALD
1:24.892
3.
4
94
Giuseppe ROMEO
VFT
1:24.983
4.
3
88
Pieter BOLSIUS
SVU
1:28.211
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 250, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
91
Hessel VAN BERKUM
TRL
1:19.866
Q
2.
1
74
Johann KAISER
ECK
1:20.191
3.
3
68
Nil LLOP-IZQUIERDO
BST
1:21.526
4.
4
67
Solomon PREMPEH
ALD
-
Race 251, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
83
Augustin GÉRÉ
LUX
1:17.877
Q
2.
2
71
Thomas NADALINI
CPP
1:20.327
3.
4
81
Maurizio TUNNO
ITT
1:22.743
4.
3
96
Leander SCHEPERS
YDS
1:23.975
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters