Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Live
Select auto-reload time:
10 seconds
30 seconds
1 minute
2 minutes
5 minutes
no reload
Program
List of Competitors
List of Officials
Mobile
Photos
STARCLASS 2 (NC-1) - EUROPA CUP - Grenoble, France - 28-30 November 2014
Heats 500 meter Men Junior C
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters)
Race 87, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
159
Camille VIGANNE
CNPV
48.026
Q
2.
5
171
Erik DECKER
SODM
49.016
3.
1
152
Davide TOMBOLATO
AEV
50.615
4.
3
186
Nicholas VAN WAASDIJK
YDS
51.022
5.
4
181
Robin VAN RIET
TRL
1:11.847
Race 88, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
178
Bram STEENAART
SVU
47.045
Q
2.
3
154
Damiano ALBERTI
BOR
47.152
3.
1
165
Callum STURCH
MIRC
50.248
4.
4
175
Ivo VISSER
STB
51.822
Race 89, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
155
Pietro MARINELLI
BOR
47.144
Q
2.
3
185
Guillian VAN WAASDIJK
YDS
47.757
3.
5
176
Max VOULON
STB
48.961
4.
1
167
Ben ROBERTS
NIRC
54.579
2
168
Peter MURPHY
LUX
P
Race 90, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
179
Nathan JANSEN
TRL
47.903
Q
2.
1
172
Hugo BOSMA
STB
49.286
3.
4
166
Niall TREACY
MIRC
49.758
4.
5
184
Martijn SCHEPERS
YDS
50.134
5.
3
183
Corentin FREMONT
USO
50.452
Race 91, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
158
Thomas COIGNON
CNPV
47.223
Q
2.
1
180
Sven ROES
TRL
47.290
3.
2
157
Rafael HEREDIA-BARBA
BST
50.575
4.
4
151
Paolo FERRARIS
AEV
-
Race 92, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
153
Alberto RAVA
AGO
47.817
Q
2.
1
170
Hampus HENDE
SKS
47.893
3.
2
161
Marius LACOTTE
CST
51.433
4
174
Tom HOFKER
STB
P
Race 93, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
177
Niels KINGMA
STG
49.333
Q
2.
2
169
Pietro SIGHEL
SCP
49.334
3.
1
164
Kjeld VLOEMANS
IJVZ
49.494
4.
4
182
Adam HAZET
USF
51.070
Race 94, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
156
Luca SPECHENHAUSER
BOR
47.846
Q
2.
3
173
Hilco HEIJNE
STB
47.936
3.
4
163
Robin BENDIG
EVD
49.234
4.
1
160
Antoine CRAIPEAU
CST
49.374
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters