Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CUP - Shanghai, China - 12-14 December 2014
Heats 1500 m Men
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Semifinals, total 16 skaters)
Race 14 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
85
Charles HAMELIN
CAN
2:21.606
Q
2.
132
Itzhak DE LAAT
NED
2:22.949
Q
3.
78
Dimitar GEORGIEV
BUL
2:26.012
4.
94
Jack WHELBOURNE
GBR
-
4.
149
Jos� CAVALLI
SUI
-
Race 15 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
106
Vladislav BYKANOV
ISR
2:22.563
Q
2.
134
Sjinkie KNEGT
NED
2:23.014
Q
3.
115
Kei SAITO
JPN
2:24.422
4.
111
Nicola RODIGARI
ITA
2:25.125
5.
73
Nathaniel HENRY
AUS
2:25.951
Race 16 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
90
HAN Tianyu
CHN
2:25.076
Q
2.
98
Christoph SCHUBERT
GER
2:25.449
Q
3.
120
Nurtilek KAZHGALI
KAZ
2:27.618
4.
139
Christopher JARDEN
NZL
2:31.072
5.
83
Patrick DUFFY
CAN
2:50.852
ADV
101
KNOCH Viktor
HUN
P
Race 17 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
130
SIN Da Woon
KOR
2:20.880
Q
2.
91
SHI Jingnan
CHN
2:21.122
Q
3.
109
Tommaso DOTTI
ITA
2:21.657
4.
141
Artem KOZLOV
RUS
2:22.197
5.
79
Klaudio NASRI
BUL
2:22.532
Race 18 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
108
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:19.598
Q
2.
117
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:19.712
Q
3.
151
Cole KRUEGER
USA
2:19.764
4.
135
Adwin SNELLINK
NED
2:20.149
5.
99
Daniel ZETZSCHE
GER
2:22.095
Race 19 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
129
SEO Yi Ra
KOR
2:22.005
Q
2.
146
Eduard STRELKOV
RUS
2:22.447
Q
3.
84
Samuel GIRARD
CAN
2:22.485
4.
77
Maksim SIARHEYU
BLR
2:23.609
5.
137
Zachary BIGGS
NZL
2:26.000
6.
150
Keith CARROLL
USA
2:37.147
Race 20 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
127
LEE Jung-Su
KOR
2:26.351
Q
2.
88
CHEN Dequan
CHN
2:26.633
Q
3.
142
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
2:26.768
4.
122
Kuandyk SULEYMENOV
KAZ
2:27.565
5.
104
VARNYÚ Alex
HUN
2:31.465
72
Alex BRYANT
AUS
DNS
Race 21 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
152
John-Henry KRUEGER
USA
2:22.228
Q
2.
118
Hiroki YOKOYAMA
JPN
2:22.347
Q
3.
96
Hannes KRÖGER
GER
2:23.420
4.
124
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
2:24.372
5.
75
Armstrong LAZENBY
AUS
2:26.326
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters