Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CUP - Seoul, Republic of Korea - 19-21 December 2014
 
Preliminaries 1000 m Men
  9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 20 skaters)
 Race 1     (1 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Sjinkie KNEGT  NED1:29.857Q
2.116 SHI Jingnan  CHN1:29.928Q
3.170 Artem KOZLOV  RUS1:30.128 
4.139 Davide VISCARDI  ITA1:31.411
5.168 Christopher JARDEN  NZL1:34.625
 Race 2     (2 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 SEO Yi Ra  KOR1:28.918Q
2.186 Ryan PIVIROTTO  USA1:29.259Q
3.106 Yauheni RYZHOU  BLR1:29.300q
4.123 Torsten KRÖGER  GER1:29.425
5.143 Teppei KIKUCHI  JPN1:29.571
 Race 3     (3 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.182 Necmettin Berk YETISKEN  TUR1:41.631Q
2.161 Itzhak DE LAAT  NED2:06.933Q
3.137 Massimo GURINI  ITA2:15.220ADV
127 BÉRES Bence  HUNP
 Race 4     (4 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 LIU Shaoang  HUN1:32.663Q
2.134 Andrea CASSINELLI  ITA1:33.388Q
3.160 Daan BREEUWSMA  NED1:34.879 
4.180 Selim TANRIKULU  TUR1:35.356
5.166 Zachary BIGGS  NZL1:54.217
 Race 5     (5 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Charles HAMELIN  CAN1:27.920Q
2.115 CHEN Guang  CHN1:28.032Q
3.101 Pierre BODA  AUS1:28.914q
4.122 Hannes KRÖGER  GER1:28.966
5.146 Abzal AZHGALIYEV  KAZ1:29.072
 Race 6     (6 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 WU Dajing  CHN1:31.813Q
2.169 Denis AYRAPETYAN  RUS1:31.922Q
3.148 Denis NIKISHA  KAZ1:32.084 
4.140 Kota AKIMOTO  JPN1:32.800
5.159 Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI  MAS1:49.028
 Race 7     (7 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 HAN Seung Soo  KOR1:32.748Q
2.110 Samuel GIRARD  CAN1:32.846Q
3.176 Jos� CAVALLI  SUI1:35.909ADV
177 Inan EREN  TURP
 Race 8     (8 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 KWAK Yoon-Gy  KOR1:28.477Q
2.130 LIU Shaolin Sandor  HUN1:28.623Q
3.150 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ1:30.170 
4.175 Lucas Jun Jie NG  SIN1:35.362
172 Dmitry MIGUNOV  RUSP
 Race 9     (9 of 9)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.109 Patrick DUFFY  CAN1:31.230Q
2.184 Cole KRUEGER  USA1:31.304Q
3.144 Kazuya MATSUDAIRA  JPN1:31.710 
4.104 Armstrong LAZENBY  AUS1:32.055
5.132 Vaidya GITESH KARAMCHAND  IND-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Sebra Sports
Impakt Sport
Web-TV
Engo
Bioracer
Kilimanjaro
Eraton Race Timers