Events
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Hasselt Speculaascup
Gent-Eastertournement
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 4 (BA-L/M-3)-EUROPA CUP - Nottingham, Great Britain - 9-11 January 2015
 
Heats 1000 meter Men Junior B
  8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters)
 Race 164, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4202 Surendra VILLA  SES1:40.363Q
2.1220 Cyprien VACHERON  USF1:40.519 
3.3195 Jelmer KOOISTRA  SCT1:40.984
4.2215 Jos VAN DER NOLL  SVU1:42.455
 Race 165, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5208 Gillian GOUD  STA1:40.152Q
2.3196 Sipke CASTELEIN  SCT1:40.522 
3.2221 Théo KHELLAF  USF1:40.582
4.1166 Ethan TREACY  MIRC1:44.167
5.4113 Robin VERHOOGHE  BSC1:45.263
 Race 166, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4209 Friso EMONS  STB1:49.384Q
2.2205 Jacob JANSSON  SKS1:49.588 
3.1163 Ivan RADEVIC  MERC1:49.967
4.3186 Marco GONIN  PIT2:11.248
 Race 167, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1194 Jan Douwe JANSEN  SCT1:49.855Q
2.2219 Clément FLORAC  USF1:49.965 
3.3125 Adrian LÜDTKE  ETR1:50.857
4.4157 Rick DE GROOT  IJVZ2:12.208
5158 Jay JANSSENS  IRTAP
 Race 168, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Stijn DESMET  IRTA1:43.846Q
2.3156 David TEN CATE  IJVZ1:43.848 
3.5150 Kay HUISMAN  HVHW1:45.790
4.4104 Martinius ELVEBAKKEN  ASK1:48.255
5.2212 Robbe VOLCKAERT  STKG1:50.756
 Race 169, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3168 Jasper BRUNSMANN  TRL1:40.729Q
2.4198 Sam AAGTEN  SCT1:40.803 
3.1124 Moritz KREUSELER  ETR1:40.967
4.2211 Gianni CABOOR  STKG1:43.675
 Race 170, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2134 Jack BURROWS  NIRC1:50.299Q
2.3197 Erik VAN DER TOL  SCT1:50.417 
3.5122 Luca LÖFFLER  ECO1:51.461
4.1216 Lucas BREMMER  SVU1:52.881
5.4159 Dante JANSSENS  IRTA1:52.937
 Race 171, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4118 Quentin FERCOQ  CVGH1:42.555Q
2.2135 Jonathan MOODY  ALD1:43.198 
3.1154 Brian BAGGERMAN  IJA1:45.619
4.3164 Mika WIELSCH  MERC1:45.799
5199 Nils VAN DER VEGT  SCTP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Impakt Sport
Sebra Sports
Eraton
Engo
Kilimanjaro
Bioracer
Skate-Tec