Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CUP - Dresden, Germany - 6-8 February 2015
Heats 5000 m Relay Men
5 Races (the best 2 teams of each race qualify for the Quarterfinals, total 12 skaters)
Race 106 (1 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
Russia
RUS
7:08.071
Q
196
Semen ELISTRATOV
198
Vladimir GRIGOREV
199
Dmitry MIGUNOV
200
Ruslan ZAKHAROV
2.
18
Hungary
HUN
7:08.273
Q
147
BÉRES Bence
148
BURJÁN Csaba
149
KNOCH Viktor
150
LIU Shaoang
3.
19
Belarus
BLR
7:19.606
ADV
108
Aliaksandr ARLOU
109
Yauheni RYZHOU
110
Maksim SIARHEYU
111
Aliaksandr VOLKAU
20
Turkey
TUR
P
204
Serdar ILTIR
205
Selim TANRIKULU
206
Firat YARDIMCI
207
Necmettin Berk YETISKEN
Race 107 (2 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
21
Canada
CAN
6:41.855
Q
116
Guillaume BASTILLE
117
Patrick DUFFY
118
Samuel GIRARD
121
Olivier JEAN
2.
22
Belgium
BEL
6:48.827
Q
103
Jens ALMEY
104
Stijn DESMET
106
Ward PÉTRÉ
107
Mathias VOSTÉ
3.
23
Italy
ITA
6:49.052
q
156
Yuri CONFORTOLA
157
Tommaso DOTTI
158
Massimo GURINI
160
Davide VISCARDI
24
Germany
GER
P
141
Jonas KAUFMANN-LUDWIG
143
Hannes KRÖGER
144
Torsten KRÖGER
146
Christoph SCHUBERT
Race 108 (3 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
25
Korea
KOR
7:05.899
Q
175
HAN Seung Soo
177
LEE Jung-Su
178
PARK Seyeong
180
SIN Da Woon
2.
26
Japan
JPN
7:06.087
Q
164
Yoshiaki OGURO
165
Satoshi SAKASHITA
166
Ryosuke SAKAZUME
167
Yuma SAKURAI
3.
27
Kazakhstan
KAZ
7:06.336
169
Abzal AZHGALIYEV
171
Denis NIKISHA
172
Kuandyk SULEYMENOV
174
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
Race 109 (4 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
28
China
CHN
6:52.843
Q
123
CHEN Dequan
124
HAN Tianyu
126
WU Dajing
128
ZHANG Hongchao
2.
29
United States
USA
6:56.060
Q
212
Adam CALLISTER
213
Keith CARROLL
214
Cole KRUEGER
215
John-Henry KRUEGER
3.
30
Poland
POL
6:57.686
190
Adam FILIPOWICZ
191
Rafal GRYCNER
192
Wojciech KAMIENSKI
194
Szymon WILCZYK
4.
31
Ukraine
UKR
7:18.742
208
Artem KHMELIVSKYI
209
Stanislav OMELCHENKO
210
Mykyta SOKOLOV
211
Oleksandr ZHELTONOG
Race 110 (5 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
32
Netherlands
NED
6:47.949
Q
184
Daan BREEUWSMA
185
Koen HAKKENBERG
186
Sjinkie KNEGT
189
Freek VAN DER WART
2.
33
Great Britain
GBR
6:48.585
Q
136
Jon ELEY
137
Richard SHOEBRIDGE
138
Billy SIMMS
140
Jack WHELBOURNE
3.
34
France
FRA
6:48.639
q
129
Maxime CHATAIGNIER
130
Thibaut CROLET
132
Vincent JEANNE
133
Sébastien LEPAPE
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters