Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CUP - Erzurum, Turkiye - 13-15 February 2015
Preliminaries 500 m Men
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 20 skaters)
Race 32 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
108
Charles HAMELIN
CAN
41.455
Q
2.
168
Szymon WILCZYK
POL
42.463
Q
3.
125
Billy SIMMS
GBR
42.501
q
4.
115
YU Jiyang
CHN
49.989
Race 33 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
167
Freek VAN DER WART
NED
42.574
Q
2.
118
Thibaut CROLET
FRA
42.674
Q
3.
137
Andrea CASSINELLI
ITA
42.736
109
François HAMELIN
CAN
P
Race 34 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
110
Olivier JEAN
CAN
41.804
Q
2.
182
Ryan PIVIROTTO
USA
42.523
Q
3.
132
BURJÁN Csaba
HUN
42.894
4.
178
Selim TANRIKULU
TUR
43.912
Race 35 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
173
Dmitry MIGUNOV
RUS
41.585
Q
2.
155
HWANG Jae min
KOR
42.374
Q
3.
163
Itzhak DE LAAT
NED
42.540
4.
130
Torsten KRÖGER
GER
43.372
5.
136
Gundmi V. RAGHAVENDRA
IND
59.708
Race 36 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
172
Vladimir GRIGOREV
RUS
41.709
Q
2.
123
Jon ELEY
GBR
41.820
Q
3.
145
Yoshiaki OGURO
JPN
41.981
q
4.
128
Jonas KAUFMANN-LUDWIG
GER
42.348
Race 37 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
KWAK Yoon-Gy
KOR
41.696
Q
2.
139
Tommaso DOTTI
ITA
42.987
Q
3.
149
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
43.103
4.
104
Ward PÉTRÉ
BEL
43.790
5.
179
Firat YARDIMCI
TUR
43.941
Race 38 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
133
KNOCH Viktor
HUN
41.632
Q
2.
124
Richard SHOEBRIDGE
GBR
41.843
Q
3.
153
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
42.897
4.
101
Jens ALMEY
BEL
43.356
Race 39 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
170
Semen ELISTRATOV
RUS
41.326
Q
2.
113
SHI Jingnan
CHN
41.508
Q
3.
148
Yuma SAKURAI
JPN
42.575
4.
154
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
43.397
5.
166
Adwin SNELLINK
NED
43.935
Race 40 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
114
WU Dajing
CHN
41.313
Q
2.
147
Ryosuke SAKAZUME
JPN
42.818
Q
3.
156
KIM Yunjae
KOR
43.053
4.
117
Maxime CHATAIGNIER
FRA
43.942
ADV
105
Mathias VOSTÉ
BEL
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters