Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Osaka, Japan - 27 February-1 March 2015
Heats 1500 m Ladies
8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Races - Heats, total 18 skaters)
Race 14 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
Audrey PHANEUF
CAN
2:43.051
Q
2.
5
Katrin MANOILOVA
BUL
2:44.188
Q
3.
56
Alexis BURKHOLDER
USA
2:44.370
4.
27
Gloria MALFATTI
ITA
2:47.429
5.
54
Yu-Tzu LIN
TPE
2:51.732
6.
29
Ami HIRAI
JPN
3:02.809
Race 15 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
52
Ekaterina STRELKOVA
RUS
2:47.142
Q
2.
28
Arianna SIGHEL
ITA
2:47.233
Q
3.
16
Milada DOSLA
CZE
2:49.039
4.
45
Oliwia GAWLICA
POL
2:53.042
5.
2
Melanie BRANTNER
AUT
2:56.293
6.
3
Samra SELIMBEGOVIC
BIH
3:04.415
Race 16 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
ZANG Yize
CHN
2:40.329
Q
2.
31
Sumire KIKUCHI
JPN
2:40.835
Q
3.
42
Roza KOOYSTRA
NED
2:42.968
4.
26
Nicole BOTTER GOMEZ
ITA
2:44.809
ADV
5.
44
Courtney COBURN
NZL
2:47.588
21
BACSKAI Sara Luca
HUN
P
Race 17 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
40
SON Hakyung
KOR
2:36.758
Q
2.
11
XU Aili
CHN
2:37.496
Q
3.
36
Olga TIKHONOVA
KAZ
2:39.602
4.
53
Alica PORUBSKA
SVK
2:39.648
5.
17
Michaela KUNCIROVA
CZE
2:40.176
6.
46
Natalia MALISZEWSKA
POL
3:00.165
Race 18 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
38
KONG Sangjeong
KOR
2:35.321
Q
2.
1
Deanna LOCKETT
AUS
2:36.646
Q
3.
49
Emina MALAGICH
RUS
2:36.824
q
4.
48
Magdalena WARAKOMSKA
POL
2:40.006
5.
58
Jacqueline CHEN
USA
2:40.245
6.
55
Mariia-Mahdalyna UZAKOVA
UKR
2:48.550
Race 19 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
Geneve BELANGER
CAN
2:39.697
Q
2.
34
Anastasya KRESTOVA
KAZ
2:39.793
Q
3.
18
Michaela HRUZOVA
CZE
2:39.810
4.
32
Miwako YAMAURA
JPN
2:58.583
5.
41
Ashley Sook Hui CHIN
MAS
3:00.937
4
Marina LUKANOVA
BUL
P
Race 20 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
37
KIM Jiyoo
KOR
2:40.869
Q
2.
59
April SHIN
USA
2:41.910
Q
3.
22
JASZAPATI Petra
HUN
2:42.569
ADV
4.
35
Anita NAGAY
KAZ
2:49.480
5.
14
Valentina ASCIC
CRO
2:51.181
9
Rosalie TREMBLAY
CAN
P
Race 21 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
20
Anna SEIDEL
GER
2:28.450
Q
2.
43
Suzanne SCHULTING
NED
2:29.674
Q
3.
50
Maria OBORINA
RUS
2:29.692
q
4.
10
SUN Yingying
CHN
2:30.173
5.
15
Katarina BURIC
CRO
2:37.215
24
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters