Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CHAMPIONSHIPS - Seoul, Republic of Korea - 11-13 March 2016
Preliminaries 1000 m Men
12 Races (the best skater of each race qualifies for the Heats, total 24 skaters)
Race 53 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
64
Vladislav BYKANOV
ISR
1:34.694
Q
2.
16
Jack WHELBOURNE
GBR
1:34.761
Q
3.
20
Freek VAN DER WART
NED
1:34.798
4.
164
De Vin WONG
MAS
1:42.116
Race 54 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
25
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
1:33.140
Q
2.
22
John-Henry KRUEGER
USA
1:33.397
Q
3.
115
Zachary BIGGS
NZL
1:34.014
4.
145
Klaudio NASRI
BUL
1:34.582
Race 55 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
PARK Seyeong
KOR
1:28.008
Q
2.
27
Dmitry MIGUNOV
RUS
1:28.203
Q
3.
32
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
1:29.082
4.
152
Edin BRANKOVIC
BIH
1:31.935
Race 56 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
Charles HAMELIN
CAN
1:26.550
Q
2.
14
KNOCH Viktor
HUN
1:26.892
Q
3.
58
Ryosuke SAKAZUME
JPN
1:27.134
4.
102
Jens ALMEY
BEL
1:29.874
5.
151
Dominic ANDERMANN
AUT
1:32.613
Race 57 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
WU Dajing
CHN
1:36.873
Q
2.
48
LIU Shaoang
HUN
1:36.938
Q
3.
119
Yauheni RYZHOU
BLR
1:37.018
4.
166
Rafal ANIKIEJ
POL
1:37.157
Race 58 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
SHI Jingnan
CHN
1:31.799
Q
2.
28
Keith CARROLL
USA
1:32.513
Q
3.
168
Ivan MOJSILOVIC
SRB
1:39.035
26
Tommaso DOTTI
ITA
P
Race 59 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
SEO Yi Ra
KOR
1:27.756
Q
2.
67
Davide VISCARDI
ITA
1:28.615
Q
3.
33
Pierre BODA
AUS
1:28.905
ADV
170
Volodymyr HANDEI
UKR
P
Race 60 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
Vladimir GRIGOREV
RUS
1:32.758
Q
2.
111
Menderes EREN
TUR
1:35.194
Q
3.
69
Christoph SCHUBERT
GER
2:47.528
ADV
4.
160
Kazuki YOSHINAGA
JPN
-
Race 61 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
19
Samuel GIRARD
CAN
1:28.739
Q
2.
18
Sébastien LEPAPE
FRA
1:28.759
Q
3.
30
Denis NIKISHA
KAZ
1:29.142
4.
38
Martin KOLENC
CRO
1:31.292
Race 62 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
LIU Shaolin Sandor
HUN
1:32.148
Q
2.
85
Richard SHOEBRIDGE
GBR
1:32.285
Q
3.
52
Itzhak DE LAAT
NED
1:32.286
4.
163
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1:32.794
5.
157
Kei Wing Kelvin TSANG
HKG
1:32.914
Race 63 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
45
KWAK Yoon-Gy
KOR
1:36.924
Q
2.
13
Roberto PUKITIS
LAT
1:37.041
Q
3.
80
Vincent JEANNE
FRA
1:37.197
4.
169
Jun-Peng SU
TPE
1:40.311
Race 64 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
HAN Tianyu
CHN
1:30.581
Q
2.
156
Felix SPIEGL
GER
1:30.836
Q
3.
165
Dennis VISSER
NED
1:30.932
4.
39
Lucas Jun Jie NG
SIN
1:33.174
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters