Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP - Nagoya, Japan - 4-6 December 2015
Preliminaries 1000 m Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
Race 40 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
25
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
1:30.480
Q
2.
7
SHI Jingnan
CHN
1:30.766
Q
3.
62
Tristan NAVARRO
FRA
1:30.891
Q
4.
129
Tsvetan TSANKOV
BUL
1:32.255
5.
156
Benjamin WHITESIDE
NZL
1:34.450
Race 41 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
Semen ELISTRATOV
RUS
1:28.286
Q
2.
149
Dennis VISSER
NED
1:29.360
Q
3.
145
Klaudio NASRI
BUL
1:29.967
Q
4.
96
Josh CHEETHAM
GBR
1:32.174
ADV
31
Torsten KRÖGER
GER
P
Race 42 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
Charles HAMELIN
CAN
1:31.328
Q
2.
177
Aaron TRAN
USA
1:31.671
Q
3.
33
Pierre BODA
AUS
1:31.826
Q
4.
153
Rafal ANIKIEJ
POL
1:31.919
5.
152
De Vin WONG
MAS
1:40.551
Race 43 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Sjinkie KNEGT
NED
1:27.921
Q
2.
27
Dmitry MIGUNOV
RUS
1:28.737
Q
3.
173
Chris CREVELING
USA
1:28.828
Q
4.
59
Yoshiaki OGURO
JPN
1:28.936
5.
167
Murray COCHRANE
GBR
1:29.462
Race 44 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
45
KWAK Yoon-Gy
KOR
1:29.544
Q
2.
30
Denis NIKISHA
KAZ
1:29.713
Q
3.
154
Farrell TREACY
GBR
1:29.943
Q
4.
74
Andrea CASSINELLI
ITA
1:31.263
Race 45 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
22
John-Henry KRUEGER
USA
1:28.171
Q
2.
170
REN Ziwei
CHN
1:28.226
Q
3.
11
SEO Yi Ra
KOR
1:28.277
Q
4.
69
Christoph SCHUBERT
GER
1:28.539
5.
32
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
1:28.934
Race 46 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
148
Charle COURNOYER
CAN
1:27.900
Q
2.
163
KIM Joon Chun
KOR
1:28.065
Q
3.
44
Vladimir GRIGOREV
RUS
1:28.183
Q
4.
106
BURJÁN Csaba
HUN
1:34.037
Race 47 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
KNOCH Viktor
HUN
1:35.181
Q
2.
15
Hiroki YOKOYAMA
JPN
1:35.437
Q
3.
132
Jason CLAGUE
NZL
1:37.569
Q
4.
166
Sidney K CHU
HKG
1:38.500
3
WU Dajing
CHN
DNS
Race 48 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
19
Samuel GIRARD
CAN
1:33.479
Q
2.
26
Tommaso DOTTI
ITA
1:33.899
Q
3.
80
Vincent JEANNE
FRA
1:33.920
Q
4.
37
Maksim SIARHEYU
BLR
1:34.742
Race 49 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
LIU Shaolin Sandor
HUN
1:32.779
Q
2.
20
Freek VAN DER WART
NED
1:32.858
Q
3.
151
Quentin FERCOQ
FRA
1:32.988
Q
4.
79
Nicola RODIGARI
ITA
1:33.264
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters