Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 4 (BAS-2) - Nottingham, Great Britain - 8-10 January 2016
Heats 500 meter Men Junior B
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 20 skaters)
Race 158, Group 1 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
129
Mark CHONG
BOR
44.280
Q
2.
3
153
Erik VAN DER TOL
SCT
46.658
3.
5
170
Guillian VAN WAASDIJK
YDS
47.422
4.
2
136
Antoine CRAIPEAU
CST
47.740
5.
4
152
Rolf VAN KLEEF
NSV
49.330
Race 159, Group 1 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
142
Jonathan MOODY
ALD
45.226
Q
2.
1
165
Robin VAN RIET
TRL
46.004
3.
2
135
Tanguy LIEVRE
CST
46.244
4.
3
159
Max VOULON
STB
48.866
Race 160, Group 1 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
137
Luca LÖFFLER
ECO
45.727
Q
2.
1
166
Cyprien VACHERON
USF
46.167
3.
2
127
Alberto RAVA
AGO
50.852
4
154
Nils VAN DER VEGT
SCT
YC
Race 161, Group 1 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
162
Bram STEENAART
SVU
45.250
Q
2.
2
155
Sam AAGTEN
SCT
45.792
3.
4
168
Adam HAZET
USF
47.266
4.
3
147
Callum STURCH
MIRC
47.650
Race 162, Group 1 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
157
Tom HOFKER
STB
45.881
Q
2.
1
138
Moritz KREUSELER
ETR
46.167
3.
3
132
Stéphane BARBERA PERALEDA
BST
48.792
4.
2
143
Ties KUIPER
IHCL
48.965
Race 163, Group 1 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
150
Nathan JANSEN
TRL
45.722
Q
2.
3
133
Camille VIGANNE
CNPV
47.002
3.
2
151
Jack CRAWFORD
NIRC
49.545
4.
1
139
Arvid TSCHESCHE
ETR
50.649
Race 164, Group 1 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
149
Tjerk DE BOER
TRL
44.478
Q
2.
2
163
Caspar DOUMA
SVU
46.184
3.
3
167
Théo KHELLAF
USF
46.649
4.
4
140
Klemens NEUMANN
ETR
48.604
5.
1
161
Robbe VOLCKAERT
STKG
49.346
Race 165, Group 1 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
164
Sven ROES
TRL
45.283
Q
2.
1
134
Thomas COIGNON
CNPV
45.519
3.
4
158
Hilco HEIJNE
STB
46.623
4.
2
145
Dante JANSSENS
IRTA
49.034
Race 166, Group 1 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
130
Pietro MARINELLI
BOR
45.687
Q
2.
3
156
Friso EMONS
STB
45.838
3.
4
128
Melle VAN 'T WOUT
ASCJE
46.980
4.
1
146
Arthur ISAEV
MERC
47.451
Race 167, Group 1 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
148
Jasper BRUNSMANN
TRL
44.120
Q
2.
1
144
David TEN CATE
IJVZ
45.372
3.
3
131
Damiano ALBERTI
BOR
46.923
4.
4
169
Thomas BERTIN
USO
47.894
5
141
Robin BENDIG
EVD
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters