Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS JUNIORS - Sofia, Bulgaria - 29-31 January 2016
 
Heats 1500 m Men
  13 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 30 skaters)
 Race 11     (1 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Marc-Olivier LEMAY  CAN2:31.733Q
2.102 Alex BRYANT  AUS2:32.531Q
3.145 SZIKLASI Andras  HUN2:32.619 
4.197 Jacob JANSSON  SWE2:33.959
5.184 Attila SZASZ  ROU2:34.419
6.209 Bogdan SIMONENKO  UKR2:37.019
7.198 Yin-Cheng CHANG  TPE2:37.355
 Race 12     (2 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 LIM Yongjin  KOR2:20.858Q
2.126 REN Ziwei  CHN2:21.283Q
3.141 Adrian LÜDTKE  GER2:25.734 
4.117 Vladislav MIKHAILOV  BLR2:25.880
5.208 Stanislav OMELCHENKO  UKR2:28.473
6.194 Oliver RINGER  SVK2:32.840
7.114 Mak KRSTIC  BIH-    
 Race 13     (3 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.186 Denis AYRAPETYAN  RUS2:22.557Q
2.158 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ2:22.794Q
3.146 TIBORCZ Daniel  HUN2:26.134 
4.168 Salvijus RAMANAUSKAS  LTU2:27.617
5.169 Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI  MAS2:37.485
6.103 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS2:54.974ADV
7.177 Jason CLAGUE  NZL2:55.381
 Race 14     (4 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Kiichi SHIGEHIRO  JPN2:22.941Q
2.210 Aaron TRAN  USA2:24.162Q
3.139 Jonathan MOODY  GBR2:24.242 
4.164 Tomass BAKEVICS  LAT2:26.969
5.105 Dominic ANDERMANN  AUT2:27.405
6.204 Davut TAHTACI  TUR2:28.788
7.175 Martinius ELVEBAKKEN  NOR2:35.237
 Race 15     (5 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 HWANG Daeheon  KOR2:19.477Q
2.187 Daniil EIBOG  RUS2:19.796Q
3.150 Marco GIORDANO  ITA2:19.966q
4.106 Nico ANDERMANN  AUT2:26.658
5.138 Jack BURROWS  GBR2:29.593
6.142 Kei Wing Kelvin TSANG  HKG2:34.693
7.195 Patrik VELICKO  SVK-    
 Race 16     (6 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.109 Jens ALMEY  BEL2:16.270Q
2.121 Steven DUBOIS  CAN2:16.978Q
3.174 Koen SLOOTWEG  NED2:18.796q
4.165 Karlis KRUZBERGS  LAT2:29.173
5.132 Rafael HEREDIA-BARBA  ESP2:30.413
6.202 Hazar KARAGOL  TUR-    
156 Nurtilek KAZHGALI  KAZP
 Race 17     (7 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Tjerk DE BOER  NED2:21.437Q
2.178 Rafal ANIKIEJ  POL2:21.561Q
3.149 Mark CHONG  ITA2:21.689q
4.119 Dimitar GEORGIEV  BUL2:25.310
5.200 Chun-Chieh LIN  TPE2:36.025
6.147 Sohan Sudhir TARKAR  IND2:51.017
7.130 Martin KOLENC  CRO-    
 Race 18     (8 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Tristan NAVARRO  FRA2:27.135Q
2.143 LIU Shaoang  HUN2:30.879Q
3.185 Adam TIMAR  ROU2:32.606 
4.171 Jasper BRUNSMANN  NED2:39.616ADV
5.211 Luca Durrance LIM  USA2:43.381
6.170 De Vin WONG  MAS-    
207 Volodymyr HANDEI  UKRP
 Race 19     (9 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Kazuki YOSHINAGA  JPN2:24.531Q
2.127 XU Hongzhi  CHN2:25.388Q
3.110 Stijn DESMET  BEL2:25.426 
4.182 Tamas ANTAL  ROU2:29.573
5.108 Matthias WOLFGANG  AUT2:31.007
6.116 Ivan LAHIMAKHAY  BLR2:32.955
7.113 Tarik OMERAGIC  BIH2:37.934
 Race 20     (10 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Maxime LAOUN  CAN2:25.168Q
2.134 Quentin FERCOQ  FRA2:25.487Q
3.176 Zachary BIGGS  NZL2:25.557 
4.205 Firat YARDIMCI  TUR2:25.771
5.104 Denali BLUNDEN  AUS2:26.948
6.212 Benjamin OH  USA2:29.015
7.131 Stéphane BARBERA PERALEDA  ESP-    
 Race 21     (11 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 MA Wei  CHN2:26.354Q
2.188 Artem KOZLOV  RUS2:26.484Q
3.111 Ward PÉTRÉ  BEL2:28.315 
4.151 Matteo PEDRANZ  ITA2:28.439
5.179 Krystian KORECKI  POL2:29.846
6.115 Artsem ALIATDZINAU  BLR2:35.991
7.190 Bor Luka URLEP  SLO2:37.195
 Race 22     (12 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 KIM Si Un  KOR2:19.595Q
2.152 Kota KIKUCHI  JPN2:19.776Q
3.196 Fabrice DUFBERG  SWE2:22.851q
4.120 Klaudio NASRI  BUL2:26.780
5.166 Roberts KRUZBERGS  LAT2:28.015
6.201 Chia-Wei TSAI  TPE2:33.388
7.191 Ivan MOJSILOVIC  SRB-    
 Race 23     (13 of 13)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ2:30.794Q
2.140 Tobias PIETSCH  GER2:30.877Q
3.136 Yoann MARTINEZ  FRA2:31.371 
4.181 Karol NIESCIER  POL2:34.913
5.192 Michal CUJA  SVK-    
5.133 Alex NIETO-GUARASA  ESP-    
129 Nicolas LABORDE  COLP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Web-TV
Eraton Race Timers
Engo
Sebra Sports
Kilimanjaro
Bioracer
Skate-Tec