Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP - Dresden, Germany - 5-7 February 2016
 
Preliminaries 1000 m Men
  12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 1     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.48 LIU Shaoang  HUN1:27.022Q
2.33 Pierre BODA  AUS1:27.245Q
3.192 Davut TAHTACI  TUR1:28.753q
4.40 Dimitar GEORGIEV  BUL1:29.699
 Race 2     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Roberto PUKITIS  LAT1:30.796Q
2.166 XU Fu  CHN1:30.914Q
3.119 Yauheni RYZHOU  BLR1:31.319 
4.128 Christopher JARDEN  NZL1:35.051
5.122 Akash ARADHYA  IND1:41.114
 Race 3     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Alexander FATHOULLIN  CAN1:25.461Q
2.176 KIM Joon Chun  KOR1:25.545Q
3.54 Cole KRUEGER  USA1:25.687q
4.127 Thibaut MELINE  FRA1:27.787
5.111 Menderes EREN  TUR1:28.636
 Race 4     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.49 LEE Jung-Su  KOR1:26.622Q
2.44 Vladimir GRIGOREV  RUS1:26.726Q
3.23 Thibaut FAUCONNET  FRA1:28.088q
4.164 SHAO Shuai  CHN-    
141 Adwin SNELLINK  NEDP
 Race 5     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Semen ELISTRATOV  RUS1:28.676Q
2.74 Andrea CASSINELLI  ITA1:29.001Q
3.83 Gert-Jan GOEMINNE  BEL1:29.944 
4.191 Tunay SIMSEK  TUR-    
189 Mackenzie BLACKBURN  TPEP
 Race 6     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Jack WHELBOURNE  GBR1:26.959Q
2.195 Chris CREVELING  USA1:27.147Q
3.60 Hironobu MURATAKE  JPN1:27.258q
4.64 Vladislav BYKANOV  ISR1:27.525
5.175 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:28.065
 Race 7     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.186 Alexander SHULGINOV  RUS1:28.497Q
2.11 SEO Yi Ra  KOR1:28.735Q
3.170 Felix SPIEGL  GER1:29.775 
4.32 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS1:29.981ADV
178 Dennis VISSER  NEDP
 Race 8     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4 Charles HAMELIN  CAN1:27.722Q
2.106 BURJÁN Csaba  HUN1:28.267Q
3.172 Dan IWASA  JPN1:28.355q
4.86 Paul STANLEY  GBR1:28.649
5.154 Rino VANHOOREN  BEL1:28.982
 Race 9     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.30 Denis NIKISHA  KAZ1:30.692Q
2.28 Keith CARROLL  USA1:30.838Q
3.118 Ward PÉTRÉ  BEL1:31.200 
4.179 Einar AGDESTEIN  NOR1:32.762
5.194 Oleksiy KOSHELENKO  UKR1:33.050
 Race 10     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 SONG Haochen  CHN1:28.292Q
2.26 Tommaso DOTTI  ITA1:28.327Q
3.103 Billy SIMMS  GBR1:28.723q
4.37 Maksim SIARHEYU  BLR1:28.777
5.193 Volodymyr HANDEI  UKR1:32.321
 Race 11     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.25 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ1:29.294Q
2.59 Yoshiaki OGURO  JPN1:29.381Q
3.184 Bartosz KONOPKO  POL1:29.611 
4.115 Zachary BIGGS  NZL1:31.121
5.145 Klaudio NASRI  BUL1:32.755
 Race 12     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Charle COURNOYER  CAN1:27.946Q
2.67 Davide VISCARDI  ITA1:28.822Q
3.91 OLAH Bence  HUN1:30.317 
4.185 Karol NIESCIER  POL1:38.225
5.110 Mark PRINSEN  NED-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Impakt Sport
Web-TV
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Bioracer
Kilimanjaro
Skate-Tec