Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLD CUP - Dresden, Germany - 5-7 February 2016
Heats 1500 m (1) Men
7 Races (the best skater of each race qualifies for the Semifinals, total 14 skaters)
Race 19 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
116
François HAMELIN
CAN
2:18.736
Q
2.
21
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:18.779
Q
3.
174
Keita WATANABE
JPN
2:18.947
4.
163
REN Haobo
CHN
2:19.067
5.
187
Timur ZAKHAROV
RUS
2:19.322
6.
168
Murray COCHRANE
GBR
2:19.963
7.
76
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
2:20.013
8.
156
Aliaksandr ARLOU
BLR
2:22.352
Race 20 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
45
KWAK Yoon-Gy
KOR
2:21.372
Q
2.
27
Dmitry MIGUNOV
RUS
2:21.515
Q
3.
181
Rafal ANIKIEJ
POL
2:22.289
4.
171
SZIKLASI Andras
HUN
2:23.243
5.
41
Serhiy LIFYRENKO
UKR
2:26.182
6.
152
Liam O'BRIEN
AUS
2:26.332
7.
135
Daniel ZASTRYGOV
BUL
2:29.273
Race 21 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
19
Samuel GIRARD
CAN
2:14.193
Q
2.
18
Sébastien LEPAPE
FRA
2:14.262
Q
3.
161
AN Kai
CHN
2:14.744
4.
36
Firat YARDIMCI
TUR
2:14.819
5.
150
Keanu BLUNDEN
AUS
2:17.040
6.
155
Edin BRANKOVIC
BIH
2:18.093
7.
129
Tsvetan TSANKOV
BUL
2:19.845
Race 22 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
177
PARK Jiwon
KOR
2:26.196
Q
2.
79
Nicola RODIGARI
ITA
2:26.199
Q
3.
52
Itzhak DE LAAT
NED
2:26.973
4.
138
Jos� CAVALLI
SUI
2:28.502
5.
180
Benjamin WHITESIDE
NZL
2:35.464
6.
160
William PREUDHOMME
CAN
-
14
KNOCH Viktor
HUN
P
Race 23 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
LIU Shaolin Sandor
HUN
2:27.704
Q
2.
2
PARK Seyeong
KOR
2:28.013
Q
3.
20
Freek VAN DER WART
NED
2:28.134
4.
80
Vincent JEANNE
FRA
2:28.419
6.
71
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
2:29.661
7.
157
Aliaksandr VOLKAU
BLR
2:36.400
8.
72
Kei SAITO
JPN
-
Race 24 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
22
John-Henry KRUEGER
USA
2:18.378
Q
2.
102
Jens ALMEY
BEL
2:18.769
Q
3.
58
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:18.900
4.
43
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:18.905
5.
85
Richard SHOEBRIDGE
GBR
2:19.744
6.
153
Michael PICKUP
AUS
2:28.780
7.
190
Muhammet KARADENIZ
TUR
-
7.
35
Dmytro POLTAVETS
UKR
-
Race 25 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Sjinkie KNEGT
NED
2:19.049
Q
2.
89
Stijn DESMET
BEL
2:20.040
Q
3.
196
Aaron TRAN
USA
2:20.318
4.
96
Josh CHEETHAM
GBR
2:22.426
5.
132
Jason CLAGUE
NZL
2:25.744
6.
123
Daniel ZETZSCHE
GER
2:44.327
ADV
183
Michal KLOSINSKI
POL
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters