Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP - Dordrecht, Netherlands - 12-14 February 2016
 
Preliminaries 1000 m (1) Men
  11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 1     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Roberto PUKITIS  LAT1:30.008Q
2.23 Thibaut FAUCONNET  FRA1:30.120Q
3.32 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS1:30.212q
4.179 Einar AGDESTEIN  NOR1:30.754
5.158 Aliaksandr VOLKAU  BLR1:33.098
 Race 2     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Patrick DUFFY  CAN1:29.126Q
2.178 Dennis VISSER  NED1:29.244Q
3.86 Paul STANLEY  GBR1:29.272q
4.135 Daniel ZASTRYGOV  BUL1:33.595
5.144 Max BACKSTRÖM  LUX1:34.364
 Race 3     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 PARK Jiwon  KOR1:29.389Q
2.193 Aaron TRAN  USA1:29.604Q
3.71 Abzal AZHGALIYEV  KAZ1:30.396 
4.124 VARNYÚ Alex  HUN1:31.092
5.189 Davut TAHTACI  TUR1:31.875
 Race 4     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 PARK Seyeong  KOR1:27.846Q
2.44 Vladimir GRIGOREV  RUS1:27.891Q
3.60 Hironobu MURATAKE  JPN1:27.981q
4.103 Billy SIMMS  GBR1:29.540
5.134 Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI  MAS1:37.500
 Race 5     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Sébastien LEPAPE  FRA1:27.867Q
2.192 Chris CREVELING  USA1:28.010Q
3.166 SONG Haochen  CHN1:28.565q
119 Yauheni RYZHOU  BLRDNS
72 Kei SAITO  JPNP
 Race 6     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.27 Dmitry MIGUNOV  RUS1:28.030Q
2.165 SHAO Shuai  CHN1:28.112Q
3.171 Felix SPIEGL  GER1:28.330q
4.154 Michael PICKUP  AUS1:30.470
181 Rafal ANIKIEJ  POLP
 Race 7     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.20 Freek VAN DER WART  NED1:28.504Q
2.176 KIM Joon Chun  KOR1:28.589Q
3.74 Andrea CASSINELLI  ITA1:28.765q
4.188 Tunay SIMSEK  TUR1:31.552
5.128 Christopher JARDEN  NZL1:32.109
 Race 8     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Cédrik BLAIS  CAN1:29.725Q
2.173 Dan IWASA  JPN1:30.095Q
3.172 Marco GIORDANO  ITA1:30.216 
4.138 Jos� CAVALLI  SUI-    
31 Torsten KRÖGER  GERP
 Race 9     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.85 Richard SHOEBRIDGE  GBR1:28.873Q
2.33 Pierre BODA  AUS1:29.435Q
3.118 Ward PÉTRÉ  BEL1:29.486q
4.186 Jacob JANSSON  SWE1:29.575
5.175 Aidar BEKZHANOV  KAZ1:32.227
 Race 10     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Artem KOZLOV  RUS1:28.842Q
2.52 Itzhak DE LAAT  NED1:28.928Q
3.164 REN Haobo  CHN1:29.190q
4.91 OLAH Bence  HUN1:29.339
5.132 Jason CLAGUE  NZL1:31.168
 Race 11     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 LIU Shaolin Sandor  HUN1:32.603Q
2.89 Stijn DESMET  BEL1:32.835Q
3.182 Adam FILIPOWICZ  POL1:33.010 
4.67 Davide VISCARDI  ITA1:33.471
5.129 Tsvetan TSANKOV  BUL1:34.388


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Kilimanjaro
Skate-Tec
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Web-TV
Engo
Bioracer