Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLD CUP - Dordrecht, Netherlands - 12-14 February 2016
Heats 1500 m Men
7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 15 skaters)
Race 17 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
116
François HAMELIN
CAN
2:31.431
Q
2.
16
Jack WHELBOURNE
GBR
2:31.512
Q
3.
79
Nicola RODIGARI
ITA
2:31.583
4.
106
BURJÁN Csaba
HUN
2:31.829
5.
37
Maksim SIARHEYU
BLR
2:32.812
6.
184
Karol NIESCIER
POL
2:38.994
145
Klaudio NASRI
BUL
DNS
Race 18 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
49
LEE Jung-Su
KOR
2:22.207
Q
2.
167
XU Fu
CHN
2:22.318
Q
3.
21
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:22.387
4.
28
Keith CARROLL
USA
2:22.883
5.
185
Alexander SHULGINOV
RUS
2:23.345
6.
155
Rino VANHOOREN
BEL
2:25.484
7.
153
Liam O'BRIEN
AUS
2:29.145
8.
30
Denis NIKISHA
KAZ
-
Race 19 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
SEO Yi Ra
KOR
2:22.853
Q
2.
174
Keita WATANABE
JPN
2:24.000
Q
3.
76
Mersaid ZHAKSYBAEV
KAZ
2:24.853
4.
187
Mackenzie BLACKBURN
TPE
2:24.855
5.
115
Zachary BIGGS
NZL
2:25.031
6.
83
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
2:25.089
7.
40
Dimitar GEORGIEV
BUL
2:39.351
80
Vincent JEANNE
FRA
P
Race 20 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
161
Alexander FATHOULLIN
CAN
2:22.853
Q
2.
58
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:22.898
Q
3.
43
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:22.979
4.
102
Jens ALMEY
BEL
2:23.121
5.
139
Fabrice DUFBERG
SWE
2:24.465
6.
96
Josh CHEETHAM
GBR
2:24.669
7.
183
Michal KLOSINSKI
POL
2:28.325
151
Keanu BLUNDEN
AUS
P
Race 21 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
Semen ELISTRATOV
RUS
2:19.020
Q
2.
162
AN Kai
CHN
2:19.116
Q
3.
160
Charle COURNOYER
CAN
2:19.123
4.
170
Murray COCHRANE
GBR
2:23.029
5.
157
Aliaksandr ARLOU
BLR
2:24.418
6.
14
KNOCH Viktor
HUN
-
6.
59
Yoshiaki OGURO
JPN
-
ADV
110
Mark PRINSEN
NED
P
Race 22 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
45
KWAK Yoon-Gy
KOR
2:17.329
Q
2.
64
Vladislav BYKANOV
ISR
2:17.630
Q
3.
26
Tommaso DOTTI
ITA
2:17.807
q
4.
127
Thibaut MELINE
FRA
2:18.639
5.
36
Firat YARDIMCI
TUR
2:21.684
6.
152
Alex BRYANT
AUS
2:23.443
7.
156
Edin BRANKOVIC
BIH
2:23.997
Race 23 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Sjinkie KNEGT
NED
2:26.547
Q
2.
25
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
2:28.233
Q
3.
123
Daniel ZETZSCHE
GER
2:30.416
4.
111
Menderes EREN
TUR
2:31.836
5.
180
Benjamin WHITESIDE
NZL
2:34.500
6.
54
Cole KRUEGER
USA
-
ADV
163
MA Xingguang
CHN
P
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters