Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-2 - Salt Lake City, U.S.A. - 11-13 November 2016
 
Heats 1500 m (2) Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 19 skaters)
 Race 41     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.52 Semen ELISTRATOV  RUS2:11.954Q
2.155 HAN Seung Soo  KOR2:12.091Q
3.93 BURJÁN Csaba  HUN2:12.198q
4.16 Davide VISCARDI  ITA2:13.581
5.149 Thibaut CROLET  FRA2:18.081
6.141 Artem KHMELIVSKYI  UKR2:20.319
7.165 Tjerk DE BOER  NED2:44.080
 Race 42     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 LEE Jung-Su  KOR2:15.681Q
2.13 John-Henry KRUEGER  USA2:15.781Q
3.161 Denis AYRAPETYAN  RUS2:15.910 
4.96 OLAH Bence  HUN2:22.955
5.181 XU Hongzhi  CHN2:54.388ADV
124 Alex BRYANT  AUSP
 Race 43     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 SHI Jingnan  CHN2:21.601Q
2.176 Pascal DION  CAN2:21.619Q
3.43 Tommaso DOTTI  ITA2:21.752 
4.24 Christoph SCHUBERT  GER2:21.800
5.35 Pierre BODA  AUS2:22.193
6.148 Matthias WOLFGANG  AUT2:27.212
 Race 44     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.32 Kazuki YOSHINAGA  JPN2:12.845Q
2.53 Charle COURNOYER  CAN2:13.061Q
3.21 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ2:14.026q
4.80 Josh CHEETHAM  GBR2:15.780
5.119 Dimitar GEORGIEV  BUL2:18.404
6.138 Sidney K CHU  HKG2:27.175
 Race 45     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.62 Sjinkie KNEGT  NED2:17.932Q
2.92 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ2:18.393Q
3.174 Adam CALLISTER  USA2:18.511 
4.162 Firat YARDIMCI  TUR2:25.640
5.90 Keita WATANABE  JPN2:33.307
6.40 Vincent JEANNE  FRA2:42.323
7.177 William PREUDHOMME  CAN2:48.545ADV
 Race 46     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 SIN Da Woon  KOR2:16.718Q
2.15 Vladislav BYKANOV  ISR2:16.930Q
3.123 Koen SLOOTWEG  NED2:18.366 
4.94 Nicola RODIGARI  ITA2:19.981
5.112 Ward PÉTRÉ  BEL2:20.936
6.46 Klaudio NASRI  BUL2:22.045
 Race 47     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.74 Hiroki YOKOYAMA  JPN2:13.094Q
2.20 Keith CARROLL  USA2:13.153Q
3.75 Ruslan ZAKHAROV  RUS2:13.414q
4.154 Yerkebulan SHAMUKHANOV  KAZ2:14.528
5.105 Billy SIMMS  GBR2:16.480
6.172 Hazar KARAGOL  TUR2:28.914
 Race 48     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.180 AN Kai  CHN2:16.986Q
2.14 Sébastien LEPAPE  FRA2:17.114Q
3.99 Stijn DESMET  BEL2:17.790 
4.110 VARNYÚ Alex  HUN2:21.827
5.163 Nicolas LABORDE  COL2:23.717
6.39 Edin BRANKOVIC  BIH2:26.317


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Web-TV
Kilimanjaro
Skate-Tec
Impakt Sport
Sebra Sports
Bioracer
Engo