Events
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Almaty Worldcup-4
Dresden Worldcup-5
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 3-5 February 2017
 
Heats 1500 m (1) Ladies
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 18 skaters)
 Race 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.125 Marie-Eve DROLET  CAN2:28.919Q
2.51 Rianne DE VRIES  NED2:28.998Q
3.119 KIM Haebin  KOR2:29.136Q
4.83 Yuki KIKUCHI  JPN2:29.210
5.15 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS2:29.543
6.130 Martina VALCEPINA  ITA2:29.938
7.109 Hanna IZAFATAVA  BLR2:36.340
 Race 2     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.10 Charlotte GILMARTIN  GBR2:54.867Q
2.8 Kasandra BRADETTE  CAN2:55.005Q
3.31 Tifany HUOT MARCHAND  FRA2:55.066Q
4.138 Renata SZOCS  ROU2:58.454
5.37 Anna YAKIMOVA  BUL2:58.532
6.136 Ekaterina KRASNOVA  BLR2:59.545
7.85 Michaela KUNCIROVA  CZE3:16.990
 Race 3     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.67 YIN Qi  CHN2:44.665Q
2.17 Lucia PERETTI  ITA2:44.704Q
3.155 Maame BINEY  USA3:03.290Q
4.88 Kamila STORMOWSKA  POL3:13.654
75 SZILICZEI-NEMET Rebeka  HUNP
140 Erika LINDGREN  SWEP
 Race 4     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Hitomi SAITO  JPN2:40.358Q
2.23 JASZAPATI Petra  HUN2:40.398Q
3.26 Hanne DESMET  BEL2:40.525Q
4.143 Valentina ASCIC  CRO2:43.570
5.105 Zornica PENCHEVA  BUL2:44.943
6.152 Nikola MAZUR  POL3:17.623
7.81 Petra VANKOVA  CZE-    
 Race 5     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.96 Ekaterina EFREMENKOVA  RUS2:32.444Q
2.150 NOH Ah-Reum  KOR2:32.479Q
3.111 Arianna FONTANA  ITA2:33.216Q
4.12 Michaela HRUZOVA  CZE2:33.288
5.142 YU Miaohui  CHN2:33.749
6.72 Kathryn THOMSON  GBR2:34.350
7.35 Katarina BURIC  CRO2:41.922
 Race 6     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.49 Kim BOUTIN  CAN2:34.201Q
2.68 LEE Eun-Byul  KOR2:34.340Q
3.64 Sumire KIKUCHI  JPN2:34.552Q
4.52 LIU Yang  CHN2:34.664
5.126 Avalon AARDOOM  NED2:35.569
6.87 April SHIN  USA2:35.696
7.137 Gwendoline DAUDET  FRA2:40.027


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Web-TV
Sebra Sports
Impakt Sport
Kilimanjaro
Eraton
Engo
Bioracer