Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-5 - Dresden, Germany - 3-5 February 2017
Heats 1000 m Men
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarterfinals, total 17 skaters)
Race 24 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
58
Dan IWASA
JPN
1:27.105
Q
2.
81
Farrell TREACY
GBR
1:27.210
q
3.
116
Keanu BLUNDEN
AUS
1:28.634
4.
122
Jason CLAGUE
NZL
1:29.573
5.
198
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU
1:29.662
6.
226
Szymon WILCZYK
POL
1:31.360
Race 25 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
53
Charle COURNOYER
CAN
1:24.538
Q
2.
62
Sjinkie KNEGT
NED
1:24.551
q
3.
20
Keith CARROLL
USA
1:25.159
4.
190
ZHANG Weizhi
CHN
1:28.770
5.
218
Yevgeniy REBIK
KAZ
-
Race 26 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
220
LEE Hyo Been
KOR
1:27.813
Q
2.
13
John-Henry KRUEGER
USA
1:27.855
3.
31
Itzhak DE LAAT
NED
1:28.618
4.
112
Ward PÉTRÉ
BEL
1:28.694
5.
119
Dimitar GEORGIEV
BUL
1:30.331
6.
167
Denali BLUNDEN
AUS
1:31.527
Race 27 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
72
J.R. CELSKI
USA
1:24.783
Q
2.
142
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
1:26.779
q
3.
102
Liam O'BRIEN
AUS
1:30.343
4.
200
Emil IMRE
ROU
1:30.466
5.
27
KNOCH Viktor
HUN
2:06.953
ADV
45
Rafal ANIKIEJ
POL
YC
Race 28 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
HWANG Daeheon
KOR
1:25.321
Q
2.
217
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
1:25.613
q
3.
68
Hironobu MURATAKE
JPN
1:26.383
4.
118
Fabrice DUFBERG
SWE
1:27.283
5.
169
Clément FLORAC
FRA
1:27.655
6.
224
Karlis KRUZBERGS
LAT
1:27.963
Race 29 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
52
Semen ELISTRATOV
RUS
1:25.683
Q
2.
109
Guillaume BASTILLE
CAN
1:25.956
q
3.
85
Tristan NAVARRO
FRA
1:26.260
4.
89
MA Xingguang
CHN
1:26.337
5.
215
Takayuki MURATAKE
JPN
1:26.452
6.
36
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
1:27.069
Race 30 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
61
François HAMELIN
CAN
1:26.035
Q
2.
94
Nicola RODIGARI
ITA
1:26.470
q
3.
207
JIN Liang
CHN
1:26.871
4.
208
German Andres TIRADO OVIEDO
COL
1:31.759
5.
5
LIU Shaoang
HUN
-
154
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
P
Race 31 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
65
Thibaut FAUCONNET
FRA
1:28.127
Q
2.
16
Davide VISCARDI
ITA
1:28.570
3.
37
Yauheni RYZHOU
BLR
1:29.515
4.
197
Jonathan MOODY
GBR
1:29.603
5.
228
Tamas ANTAL
ROU
1:36.917
46
Klaudio NASRI
BUL
P
Race 32 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
28
Dennis VISSER
NED
1:26.716
Q
2.
222
KIM Byeong-Jun
KOR
1:26.922
q
3.
19
Vladimir GRIGOREV
RUS
1:26.936
4.
153
Mattia ANTONIOLI
ITA
1:28.055
5.
182
Bartosz KONOPKO
POL
1:28.218
6.
148
Matthias WOLFGANG
AUT
1:33.269
Race 33 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
15
Vladislav BYKANOV
ISR
1:27.397
Q
2.
96
OLAH Bence
HUN
1:28.337
3.
87
Maksim SIARHEYU
BLR
1:28.418
4.
196
Jack BURROWS
GBR
1:29.064
5.
209
Jakov DOMITREK
CRO
1:34.658
6.
140
Christopher JARDEN
NZL
-
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters