Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CHAMPIONSHIPS - Rotterdam-Ahoy, Netherlands - 10-12 March 2017
Heats 1500 m Men
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 21 skaters)
Race 1 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Victor AN
RUS
2:16.181
Q
2.
5
LIU Shaoang
HUN
2:16.367
Q
3.
15
Vladislav BYKANOV
ISR
2:17.336
4.
21
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
2:17.616
5.
35
Pierre BODA
AUS
2:19.856
6.
198
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU
2:23.686
Race 2 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
HAN Tianyu
CHN
2:14.942
Q
2.
52
Semen ELISTRATOV
RUS
2:15.017
Q
3.
27
KNOCH Viktor
HUN
2:15.193
Q
4.
22
Jens ALMEY
BEL
2:16.421
5.
151
Ryan MCANUFF
IRL
2:19.022
6.
134
Tunay SIMSEK
TUR
2:21.143
7.
47
Jun-Peng SU
TPE
2:25.589
Race 3 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
LIU Shaolin Sandor
HUN
2:22.835
Q
2.
34
Ryosuke SAKAZUME
JPN
2:23.034
Q
3.
179
Dylan HOOGERWERF
NED
2:23.323
4.
143
Jacob JANSSON
SWE
2:24.578
5.
33
Zachary BIGGS
NZL
2:24.803
65
Thibaut FAUCONNET
FRA
P
Race 4 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
159
SIN Da Woon
KOR
2:21.746
Q
2.
53
Charle COURNOYER
CAN
2:21.845
Q
3.
12
Denis NIKISHA
KAZ
2:22.177
4.
29
Hyun Woo (Andy) JUNG
AUS
2:22.217
5.
24
Christoph SCHUBERT
GER
2:24.882
6.
48
Dominic ANDERMANN
AUT
2:26.168
Race 5 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
Charles HAMELIN
CAN
2:15.265
Q
2.
90
Keita WATANABE
JPN
2:15.295
Q
3.
87
Maksim SIARHEYU
BLR
2:16.768
Q
4.
39
Edin BRANKOVIC
BIH
2:19.769
5.
150
Sebastian CANO
COL
2:21.784
6.
136
Matej FILIP
SVK
2:22.011
Race 6 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
72
J.R. CELSKI
USA
2:14.710
Q
2.
62
Sjinkie KNEGT
NED
2:14.948
Q
3.
84
Andrea CASSINELLI
ITA
2:16.435
Q
4.
49
Volodymyr HANDEI
UKR
2:20.073
5.
111
Einar AGDESTEIN
NOR
2:21.309
6.
42
Ivan MOJSILOVIC
SRB
2:29.362
7.
138
Sidney K CHU
HKG
2:29.370
Race 7 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Samuel GIRARD
CAN
2:17.917
Q
2.
97
REN Ziwei
CHN
2:18.115
Q
3.
36
Roberts ZVEJNIEKS
LAT
2:18.407
4.
43
Tommaso DOTTI
ITA
2:19.096
5.
81
Farrell TREACY
GBR
2:19.993
6.
45
Rafal ANIKIEJ
POL
2:20.492
Race 8 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
SEO Yi Ra
KOR
2:16.366
Q
2.
6
WU Dajing
CHN
2:16.823
Q
3.
13
John-Henry KRUEGER
USA
2:17.274
4.
80
Josh CHEETHAM
GBR
2:20.452
5.
204
Mukerrem DENIZ
TUR
2:21.382
6.
119
Dimitar GEORGIEV
BUL
2:24.515
Race 9 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
60
LEE Jung-Su
KOR
2:40.158
Q
2.
86
Daan BREEUWSMA
NED
2:40.345
Q
3.
85
Tristan NAVARRO
FRA
2:40.431
4.
142
Gert-Jan GOEMINNE
BEL
2:40.880
5.
194
Ivan MARTINIC
CRO
2:43.604
6.
38
Lucas Jun Jie NG
SGP
2:52.429
7.
41
De Vin WONG
MAS
2:57.630
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters