Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Tomaszow Mazowiecki, Poland - 2-4 March 2018
Heats 1500 m Ladies
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 21 skaters)
Race 14 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
63
Yuliia BERESNEVA
RUS
2:32.458
Q
2.
31
Elisa CONFORTOLA
ITA
2:32.781
Q
3.
71
Anja OBRADOVIC
SRB
2:50.274
4.
20
Petra VANKOVA
CZE
3:08.744
76
Erika LINDGREN
SWE
P
21
Gwendoline DAUDET
FRA
P
Race 15 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
DanaƩ BLAIS
CAN
2:31.829
Q
2.
37
Rina YAMANA
JPN
2:31.917
Q
3.
3
Hanna IZAFATAVA
BLR
2:32.012
q
4.
41
Assel TAISHMANOVA
KAZ
2:34.724
5.
24
Isabelle ROBERTS
GBR
2:34.881
26
Gina JACOBS
GER
P
Race 16 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Selma POUTSMA
FRA
2:43.039
Q
2.
73
Petra RUSNAKOVA
SVK
2:45.956
Q
3.
39
Aliya AMIRGALIYEVA
KAZ
2:47.481
4.
69
Ina LES
SLO
2:59.416
5.
5
Maryia TSESELKINA
BLR
3:13.640
ADV
18
Milada DOSLA
CZE
P
Race 17 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
35
Shione KAMINAGA
JPN
2:43.891
Q
2.
46
LEE Suyoun
KOR
2:43.923
Q
3.
27
BACSKAI Sara Luca
HUN
2:44.873
4.
67
Angelina TARASOVA
RUS
2:45.600
5.
22
Aurelie LEVEQUE
FRA
2:49.319
6.
83
Uliana DUBROVA
UKR
2:53.913
7.
77
Chia-Yun LEE
TPE
3:05.420
Race 18 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
Courtney SARAULT
CAN
2:33.543
Q
2.
36
Aoi WATANABE
JPN
2:33.657
Q
3.
34
Gloria IORIATTI
ITA
2:36.517
4.
4
Eleanora SAMOILAVA
BLR
2:42.037
5.
68
Cheyenne GOH
SGP
2:42.441
6.
75
Ema ZELINSKA
SVK
2:44.827
7.
51
Dione Shu Yen TAN
MAS
-
Race 19 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
43
HAN Soolim
KOR
2:34.429
Q
2.
29
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN
2:35.282
Q
3.
80
Mariia-Mahdalyna UZAKOVA
UKR
2:36.966
4.
56
Mikayla BIGGS
NZL
2:38.707
5.
58
Karolina MILKOWSKA
POL
2:42.015
6.
49
Ashley Sook Hui CHIN
MAS
2:48.150
55
Marijn WIERSMA
NED
P
Race 20 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
84
Maame BINEY
USA
2:47.568
Q
2.
2
Evelien VAN KERCKVOORDE
BEL
2:47.658
Q
3.
52
Georgie DALRYMPLE
NED
2:47.727
4.
79
Sema CIRTI
TUR
2:55.248
5.
50
Nor Marissa Alia AHMAD LOKMAN
MAS
3:07.020
6.
48
Caroline MURPHY
LUX
3:20.092
Race 21 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
KIM Jiyoo
KOR
2:32.890
Q
2.
28
JASZAPATI Petra
HUN
2:34.057
Q
3.
65
Elizaveta KUZNETSOVA
RUS
2:35.543
4.
54
Xandra VELZEBOER
NED
2:36.034
5.
87
Julie LETAI
USA
2:37.045
6.
33
Ilaria COTZA
ITA
2:37.070
7.
78
Kuan-Ming WANG
TPE
-
Race 22 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
85
Gabriella HACHEM
USA
2:33.103
Q
2.
9
Alyson CHARLES
CAN
2:33.190
Q
3.
57
Patrycja MARKIEWICZ
POL
2:33.841
4.
25
Anna BEISER
GER
2:37.098
5.
1
Katie FABIAN
AUS
2:49.026
6.
74
Sandra TRUSOVA
SVK
2:51.554
7.
7
Kalina GYUROVA
BUL
2:58.741
Race 23 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
59
Kamila STORMOWSKA
POL
2:35.274
Q
2.
40
Yana KHAN
KAZ
2:39.759
Q
3.
17
Adela BICANOVA
CZE
2:39.993
4.
82
Tetyana ZARVANSKA
UKR
2:41.599
5.
70
Petra JASIC
SRB
2:43.973
6.
16
Maja IVANDIC
CRO
2:50.495
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters