Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Tomaszow Mazowiecki, Poland - 2-4 March 2018
Preliminaries 500 m Men
18 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals, total 40 skaters)
Race 44 (1 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
174
Friso EMONS
NED
43.915
Q
2.
147
Augusto DUZIONI
ITA
44.215
Q
3.
116
Kaloyan ANGELOV
BUL
57.056
4.
194
Bojan BAKA
SRB
1:06.416
165
Karlis KRUZBERGS
LAT
P
Race 45 (2 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
175
Bram STEENAART
NED
43.262
Q
2.
127
Jan POSAVEC
CRO
47.196
Q
3.
168
Khairil Ridhwan KHALIL
MAS
48.422
4.
179
Rafal ANIKIEJ
POL
1:07.138
ADV
143
SZIKLASI Andras
HUN
YC
Race 46 (3 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
131
Quentin FERCOQ
FRA
42.597
Q
2.
122
Marco Fritz SCHUMANN
CAN
43.194
Q
3.
150
Luca SPECHENHAUSER
ITA
43.220
q
4.
198
Kan SOPONKIJ
THA
47.701
5.
128
Stribor SUMAN
CRO
47.933
Race 47 (4 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
154
Kazuki YOSHINAGA
JPN
42.936
Q
2.
156
Adil GALIAKHMETOV
KAZ
43.013
Q
3.
164
Reinis BERZINS
LAT
43.661
q
4.
176
Ethan DE ROSE
NZL
44.290
5.
178
Pawel ADAMSKI
POL
1:07.448
Race 48 (5 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
162
PARK Jang Hyuk
KOR
42.303
Q
2.
88
Furkan AKAR
TUR
44.382
Q
3.
112
Artsem ALIATDZINAU
BLR
45.184
4.
196
Jovan DJORDJEVIC
SRB
45.506
5.
141
Sidney K CHU
HKG
46.265
Race 49 (6 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
173
Jasper BRUNSMANN
NED
43.874
Q
2.
155
Nurlibek BEISEEV
KAZ
44.012
Q
3.
139
Moritz KREUSELER
GER
45.343
4.
130
Zdenek SEJPAL
CZE
46.169
5.
171
Hazim SHAHRUM
MAS
46.973
Race 50 (7 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
187
Sergei MILOVANOV
RUS
43.150
Q
2.
145
TIBORCZ Daniel
HUN
44.448
Q
3.
193
Bor Luka URLEP
SLO
45.444
4.
118
Georgi TSVETKOV
BUL
49.668
125
Chun-Chieh LIN
TPE
P
Race 51 (8 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
153
Shuta MATSUZU
JPN
43.470
Q
2.
103
Joshua KAH
AUS
44.010
Q
3.
93
Nikita NEMIRO
UKR
44.466
4.
123
Yi-Siang LAI
TPE
47.677
5.
106
Stefan-Teodor FRIGHENCIU
AUT
50.500
Race 52 (9 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
97
Brandon KIM
USA
43.389
Q
2.
158
Yerkebulan SHAMUKHANOV
KAZ
43.411
Q
3.
92
Oleh HANDEI
UKR
43.673
q
4.
111
Mak KRSTIC
BIH
51.594
5.
192
Trevor Xu Xuan TAN
SGP
-
Race 53 (10 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
189
Pavel SITNIKOV
RUS
42.919
Q
2.
121
Adrian RUDY
CAN
44.001
Q
3.
110
Robbe VOLCKAERT
BEL
44.653
4.
104
Liam O'BRIEN
AUS
44.988
Race 54 (11 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
102
Keanu BLUNDEN
AUS
44.525
Q
2.
124
Wei-Cheng LIAO
TPE
48.333
Q
3.
177
Marc GONZALES
PHI
48.421
4.
148
Pietro MARINELLI
ITA
1:02.292
5.
99
Jonathan SO
USA
1:02.778
Race 55 (12 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
135
Jonathan MOODY
GBR
44.369
Q
2.
180
Mateusz KRZEMINSKI
POL
44.441
Q
3.
108
Adriaan DEWAGTERE
BEL
44.943
4.
167
Salvijus RAMANAUSKAS
LTU
45.051
5.
182
Mohammed AL-HOURANI
QAT
50.786
Race 56 (13 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
159
HONG Kyunghwan
KOR
42.393
Q
2.
134
Cyprien VACHERON
FRA
43.509
Q
3.
151
Ryuta INOUE
JPN
43.626
q
4.
91
Davut TAHTACI
TUR
44.182
5.
190
Zen Sheng Sian KOH
SGP
48.376
Race 57 (14 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
96
Aaron HEO
USA
44.779
Q
2.
140
Luca LÖFFLER
GER
45.002
Q
3.
115
Heorhi ARLOU
BLR
45.208
4.
199
Triphop THONGNGAM
THA
46.386
5.
117
Petko DAPCHEV
BUL
52.548
Race 58 (15 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
133
Diané SELLIER
FRA
43.889
Q
2.
166
Roberts KRUZBERGS
LAT
44.811
Q
3.
95
Mykyta KHOCHYN
UKR
47.541
4.
107
Heinrich LIU
AUT
48.434
5.
169
Ameer Iman MUHAMMAD
MAS
50.290
Race 59 (16 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
160
LEE June Seo
KOR
42.334
Q
2.
186
Konstantin IVLIEV
RUS
42.619
Q
3.
136
Niall TREACY
GBR
45.397
4.
109
Guillian VAN WAASDIJK
BEL
45.442
Race 60 (17 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
Vincent GIRARD
CAN
44.585
Q
2.
197
Natthapat KANCHARIN
THA
46.378
Q
3.
191
Piius Yie Kiat SNG
SGP
49.730
144
TALABOS Attila
HUN
P
105
Nico ANDERMANN
AUT
P
Race 61 (18 of 18)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
138
Adrian LÜDTKE
GER
43.540
Q
2.
129
Radek FAJKUS
CZE
44.202
Q
3.
90
Tunay SIMSEK
TUR
44.272
4.
113
Vladislav HAPON
BLR
45.289
5.
195
Bora BAKA
SRB
53.213
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters