Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
2A COPPA ITALIA - Bergamo, Italy - 17-18 December 2016
Heats 1500 meter GRUPPO 1 MEN
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 55, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
28
Pietro SIGHEL
SCP
2:52.334
Q
2.
4
20
Damiano ALBERTI
BOR
2:52.614
3.
2
3
Michele CECON
PON
2:53.044
4.
6
6
Marco GONIN
PIT
2:53.916
5.
3
29
Davide TOMBOLATO
AEV
2:58.132
6.
1
176
Davide RICOSSA
VGT
-
Race 56, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
26
Gianluca PRATI
SCP
2:38.170
Q
2.
3
166
Federico ZAMBELLI
SES
2:39.101
3.
4
27
Alberto RAVA
AGO
2:39.233
4.
5
7
Nicolas LACHANCE FORGET
VGT
2:54.167
5.
2
173
Marco GIORDANO
BOR
3:14.113
6.
1
8
Alessio LORENZI
PCL
3:14.475
Race 57, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
174
Milan GRUGNI
AGO
2:25.870
Q
2.
4
21
Paolo BATTAIOLA
SCP
2:27.865
q
3.
5
10
Surendra VILLA
SES
2:31.049
4.
1
25
Pietro MARINELLI
BOR
2:33.496
5.
2
23
Claudio GAROGLIO
VGT
2:35.945
Race 58, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
5
Damiano GIULIANI
AEV
2:28.186
Q
2.
1
9
Lorenzo MORRONE
VGT
2:28.493
q
3.
3
175
Victor MARTINEZ BLANCH
SCP
2:29.073
4.
6
4
Augusto DUZIONI
SES
2:30.066
5.
2
24
Davide LESCHIUTTA
PCL
2:39.017
6.
4
2
Renzo CASARONE
PIN
2:45.806
Final 1500 meter GRUPPO 1 MEN
Race 73, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
173
Marco GIORDANO
BOR
3:08.788
2.
4
8
Alessio LORENZI
PCL
3:09.172
3.
2
29
Davide TOMBOLATO
AEV
3:13.460
4.
1
2
Renzo CASARONE
PIN
3:22.195
5.
5
176
Davide RICOSSA
VGT
3:25.292
Race 74, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
25
Pietro MARINELLI
BOR
2:46.318
2.
1
4
Augusto DUZIONI
SES
2:47.542
3.
5
6
Marco GONIN
PIT
2:50.192
4.
4
24
Davide LESCHIUTTA
PCL
2:50.355
5.
3
23
Claudio GAROGLIO
VGT
2:57.965
6
7
Nicolas LACHANCE FORGET
VGT
P
Race 85, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
10
Surendra VILLA
SES
2:36.899
2
2.
5
20
Damiano ALBERTI
BOR
2:37.305
1
3.
3
166
Federico ZAMBELLI
SES
2:37.330
4.
4
27
Alberto RAVA
AGO
2:37.500
5.
1
175
Victor MARTINEZ BLANCH
SCP
2:37.802
6.
6
3
Michele CECON
PON
3:05.103
Race 86, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
28
Pietro SIGHEL
SCP
2:23.788
34
2.
4
9
Lorenzo MORRONE
VGT
2:24.854
21
3.
3
5
Damiano GIULIANI
AEV
2:25.319
13
4.
1
174
Milan GRUGNI
AGO
2:25.909
8
5.
2
21
Paolo BATTAIOLA
SCP
2:26.097
5
6.
5
26
Gianluca PRATI
SCP
2:35.872
3
Distance Classification 1500 meter GRUPPO 1 MEN
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
28
Pietro SIGHEL
SCP
1
34
1|1
2:23.788
2.
9
Lorenzo MORRONE
VGT
2
21
2|2
2:24.854
3.
5
Damiano GIULIANI
AEV
3
13
1|3
2:25.319
4.
174
Milan GRUGNI
AGO
4
8
1|4
2:25.870
5.
21
Paolo BATTAIOLA
SCP
5
5
2|5
2:26.097
6.
26
Gianluca PRATI
SCP
6
3
1|6
2:35.872
Final, Group 2
7.
10
Surendra VILLA
SES
1
2
3|1
2:31.049
8.
20
Damiano ALBERTI
BOR
2
1
2|2
2:37.305
9.
166
Federico ZAMBELLI
SES
3
2|3
2:37.330
10.
27
Alberto RAVA
AGO
4
3|4
2:37.500
11.
175
Victor MARTINEZ BLANCH
SCP
5
3|5
2:29.073
12.
3
Michele CECON
PON
6
3|6
2:53.044
Final, Group 3
13.
25
Pietro MARINELLI
BOR
1
4|1
2:33.496
14.
4
Augusto DUZIONI
SES
2
4|2
2:30.066
15.
6
Marco GONIN
PIT
3
4|3
2:50.192
16.
24
Davide LESCHIUTTA
PCL
4
5|4
2:39.017
17.
23
Claudio GAROGLIO
VGT
5
5|5
2:35.945
18.
7
Nicolas LACHANCE FORGET
VGT
P
4|P
2:54.167
Final, Group 4
19.
173
Marco GIORDANO
BOR
1
5|1
3:08.788
20.
8
Alessio LORENZI
PCL
2
6|2
3:09.172
21.
29
Davide TOMBOLATO
AEV
3
5|3
2:58.132
22.
2
Renzo CASARONE
PIN
4
6|4
2:45.806
23.
176
Davide RICOSSA
VGT
5
6|5
3:25.292
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters