Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WESTERN ELITE CIRCUIT 3 (WINTERFEST) - Calgary, AB, Canada - 17-19 February 2017
 
Final 500 meter Men
 Race 120, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.101 Keegan CHRIST  REG41.27910000 
2.105 Marco Fritz SCHUMANN  SAS41.4908000
3.102 Keil HILLIS  ICH41.5816400
4.103 Vincent GIRARD  QUE41.6325120
 Race 121, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Ian SMIBERT  CSSA42.5904096 
2.106 Jae YOO  USA42.7463277
3.104 Aaron HEO  USA42.8942949
4.108 Nils ENGHOLM  TOR47.2292654
 Race 122, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.107 Benjamin THORNOCK  USA42.7292389 
2.109 Jonathan SO  USA42.8382150
3.110 Samuel MCEACHRAN  CAM42.9351935
4.111 Jackson HUNTER  CSSA42.9781741
 Race 123, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Christian LIEBZEIT  MAN43.6201567 
2.115 Caleb PARK  USA43.8051411
3.126 S. Marshall SHUPE  RM44.2941269
4.122 William VALENTINE  USA45.1671143
5.116 Paul CODERRE  CSSADNS1028
 Race 124, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 Sebastian CANO  COL43.030925 
2.118 Brendan YAMADA  CSSA43.189833
3.133 Brandon BLACKELY  USA43.223750
4.112 Christopher POLJER-SO  BUR43.470675
 Race 125, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 Tyler KROLL  USA44.771607 
2.121 Cormac CHUI  BUR44.774546
3.120 Andrew HEO  USA44.879492
4.125 Keanan ST.ROSE  PGB1:09.871443
 Race 126, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Anton SHEKHTER  BUR43.996398 
2.136 Anders JOHNSON  EDM44.500359
3.127 Drake FOO  TOR44.559323
4.123 Matthew DALY  GLO46.123290
 Race 127, Group 8     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Mathias BATHE  CSSA45.444261 
2.141 Teunis TAKEMORI  BURDNS235
3.131 Cimon CHAREST-DESCHENES  QUEDNF212
 Race 128, Group 9     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Matej PEDERSON  BC44.771191 
2.134 Jackson CHRISTIE  INU44.859171
3.139 Alex PAK  PCL45.711154
4.146 Boston MAH  RIC46.519139
 Race 129, Group 10     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Connor DOUD  CSSA46.090125 
2.143 Kris PYNTEN  KLB47.033113
3.137 Wesley PARK  USA47.209101
4.142 Keegan DUNBAR  CSSA47.28591
 Race 130, Group 11     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Lukas MACDONALD  VAN46.82182 
2.135 Neithan THOMAS  EDM47.06674
3.129 Mason MULLER  LET49.58166
4.138 Aaron COONEY  LET1:05.31960
 Race 131, Group 12     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Hunter ULLETT  WIN46.94154 
2.151 Josua MYBURGH  CSSA47.60948
3.147 Micah TAGGART-COX  WHI47.69944
4.153 Zachary LACROIX  CSSA47.71639
 Race 132, Group 13     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Cody MILLER  EDM46.18135 
2.152 Jan VERBRUGGEN  WES46.74632
3.144 Isaac SHERWOOD  CSSA47.88729
4.148 Alex FISH  MJK49.00326
 Race 133, Group 14     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 Benjamin CÔTÉ  EDM48.10523 
2.154 Bryan LEON  BUR48.51421
3.156 Kaeden WITKOWSKI  MH1:02.48319
4.157 Joshua KOWAL  CSSAP17
 Race 134, Group 15     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 David SEAL  EDM50.50915 


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Bioracer
Engo
Web-TV
Kilimanjaro
Impakt Sport