Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 2-3 September 2017
 
Heats 500 meter LADIES
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 4 fastest thirds)
 Race 45, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Véronique PIERRON  FRA44.946Q
2.277 Agne SEREIKAITE  LTU45.079Q
3.311 Elena VIVIANI  ITA45.255q
4.420 Patrycja MARKIEWICZ  POL45.595
 Race 46, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Tifany HUOT MARCHAND  FRA45.066Q
2.410 Arianna VALCEPINA  ITA45.186Q
3.322 Oliwia GAWLICA  POL45.343q
4.218 Viola DE PIAZZA  ITA47.333
 Race 47, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Cecilia MAFFEI  ITA45.480Q
2.219 Magdalena WARAKOMSKA  POL45.575Q
3.317 Giorgia BRESCIANI  ITA47.859 
 Race 48, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Arianna FONTANA  ITA45.333Q
2.35 Gwendoline DAUDET  FRA45.979Q
3.126 Magdalena WILGA  POL50.078 
4.424 Wiktoria TKACZUK  POL50.263
 Race 49, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Martina VALCEPINA  ITA45.912Q
2.278 Anna YAKIMOVA  BUL46.619Q
3.125 Magdalena ZYCH  POL46.970q
 Race 50, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.414 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA46.324Q
2.316 Elisa CONFORTOLA  ITA46.824Q
3.121 Kamila STORMOWSKA  POL46.916q
4.223 Monika GRZADKOWSKA  POL47.744
 
Quarter Finals 500 meter LADIES
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 61, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Agne SEREIKAITE  LTU45.520Q
2.312 Cecilia MAFFEI  ITA45.707Q
3.222 Oliwia GAWLICA  POL45.959 
4.416 Elisa CONFORTOLA  ITA48.127
 Race 62, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 Martina VALCEPINA  ITA44.540Q
2.211 Elena VIVIANI  ITA45.111Q
3.319 Magdalena WARAKOMSKA  POL45.708 
4.12 Véronique PIERRON  FRA-    
 Race 63, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Tifany HUOT MARCHAND  FRA45.211Q
2.214 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA45.276Q
3.378 Anna YAKIMOVA  BUL46.751 
4.425 Magdalena ZYCH  POL47.246
 Race 64, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Arianna FONTANA  ITA45.091Q
2.110 Arianna VALCEPINA  ITA45.170Q
3.421 Kamila STORMOWSKA  POL45.373 
4.35 Gwendoline DAUDET  FRA45.798
 
Semi Final 500 meter LADIES
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 65, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.223 Monika GRZADKOWSKA  POL48.132Q
2.317 Giorgia BRESCIANI  ITA48.144Q
3.118 Viola DE PIAZZA  ITA48.262 
 Race 66, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Patrycja MARKIEWICZ  POL47.680Q
2.324 Wiktoria TKACZUK  POL49.053Q
3.226 Magdalena WILGA  POL49.855 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 73, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Gwendoline DAUDET  FRA47.291Q
2.416 Elisa CONFORTOLA  ITA49.160Q
3.378 Anna YAKIMOVA  BUL1:02.468 
4.222 Oliwia GAWLICA  POL1:18.753
 Race 74, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Kamila STORMOWSKA  POL47.534Q
2.325 Magdalena ZYCH  POL47.682Q
3.219 Magdalena WARAKOMSKA  POL-     
42 Véronique PIERRON  FRADNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 75, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Martina VALCEPINA  ITA44.775Q
2.211 Elena VIVIANI  ITA45.624Q
3.314 Nicole BOTTER GOMEZ  ITA45.630 
4.477 Agne SEREIKAITE  LTU45.701
 Race 76, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 Arianna FONTANA  ITA45.013Q
2.210 Arianna VALCEPINA  ITA45.123Q
2.412 Cecilia MAFFEI  ITA45.123Q
4.33 Tifany HUOT MARCHAND  FRA45.457
 
Final 500 meter LADIES
 Race 81, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Viola DE PIAZZA  ITA48.879 
2.226 Magdalena WILGA  POL49.619
 Race 82, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.424 Wiktoria TKACZUK  POL49.138 
2.223 Monika GRZADKOWSKA  POL50.427
3.317 Giorgia BRESCIANI  ITA-    
120 Patrycja MARKIEWICZ  POLDNS
 Race 89, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Anna YAKIMOVA  BUL-     
222 Oliwia GAWLICA  POLDNS
319 Magdalena WARAKOMSKA  POLDNS
 Race 90, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Gwendoline DAUDET  FRA46.876 
2.416 Elisa CONFORTOLA  ITA46.962
3.325 Magdalena ZYCH  POL48.013
221 Kamila STORMOWSKA  POLDNS
 Race 91, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.377 Agne SEREIKAITE  LTU45.9093 
2.13 Tifany HUOT MARCHAND  FRA45.9962
214 Nicole BOTTER GOMEZ  ITADNF
 Race 92, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.26 Arianna FONTANA  ITA44.36934 
2.17 Martina VALCEPINA  ITA44.49921
3.511 Elena VIVIANI  ITA45.00213
4.310 Arianna VALCEPINA  ITA45.1208
5.412 Cecilia MAFFEI  ITA45.2475
 
Distance Classification 500 meter LADIES
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.6 Arianna FONTANA  ITA1341|1|1|144.369
2.7 Martina VALCEPINA  ITA2211|1|1|244.499
3.11 Elena VIVIANI  ITA3133|2|2|345.002
4.10 Arianna VALCEPINA  ITA482|2|2|445.120
5.12 Cecilia MAFFEI  ITA551|2|2|545.123
  Final, Group 2
6.77 Agne SEREIKAITE  LTU132|1|4|145.079
7.3 Tifany HUOT MARCHAND  FRA221|1|4|245.066
8.14 Nicole BOTTER GOMEZ  ITADNF1|2|3|NF45.276
  Final, Group 3
9.5 Gwendoline DAUDET  FRA12|4|1|145.798
10.16 Elisa CONFORTOLA  ITA22|4|2|246.824
11.25 Magdalena ZYCH  POL33|4|2|346.970
12.21 Kamila STORMOWSKA  POLDNS3|3|1|NS45.373
  Final, Group 4
13.78 Anna YAKIMOVA  BUL12|3|3|146.619
14.19 Magdalena WARAKOMSKA  POLDNS2|3|3|NS45.575
15.22 Oliwia GAWLICA  POLDNS3|3|4|NS45.343
  Final, Group 5
16.24 Wiktoria TKACZUK  POL14|2|149.053
17.23 Monika GRZADKOWSKA  POL24|1|247.744
18.17 Giorgia BRESCIANI  ITA33|2|347.859
19.20 Patrycja MARKIEWICZ  POLDNS4|1|NS45.595
  Final, Group 6
20.18 Viola DE PIAZZA  ITA14|3|147.333
21.26 Magdalena WILGA  POL23|3|249.619
  Semi Final, Group 2
22.2 Véronique PIERRON  FRADNS1|4|NS44.946


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Hunter
Mapleskate
Customboots.de