Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 2-3 September 2017
 
Quarter Finals 1000 meter MEN
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 118, Group 2     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.515 Alberto RAVA  ITA1:49.453Q
2.276 Hampus HENDE  SKS1:49.454Q
3.153 Thomas NADALINI  ITA1:49.682 
4.368 Arturs PILAGS  LAT1:51.344
5.431 Heinrich LIU  AUT1:51.739
 Race 119, Group 2     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Pietro SIGHEL  ITA1:48.938Q
2.437 Thibaut CROLET  FRA1:49.132Q
3.270 Adam FILIPOWICZ  POL1:49.584 
4.358 Paolo BATTAIOLA  ITA1:51.614
5.565 Tomass BAKEVICS  LAT2:08.787
 Race 120, Group 2     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.254 Damiano ALBERTI  ITA1:54.898Q
2.169 Michal KLOSINSKI  POL1:55.067Q
3.451 Alessio LORENZI  ITA2:15.936 
366 Endijs VIGANTS  LATP
 Race 121, Group 2     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.248 Luca SPECHENHAUSER  ITA1:38.468Q
2.175 Jacob JANSSON  SKS1:38.567Q
3.572 Krystian GISZKA  POL1:38.700 
4.367 Kristaps CIELAVS  LAT1:40.659
459 Nicolò PERETTI  ITADNS
 Race 122, Group 2     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.163 Roberts KRUZBERGS  LAT1:35.201Q
2.252 Pietro MARINELLI  ITA1:35.318Q
3.428 Nico ANDERMANN  AUT1:37.131 
4.373 Sebastian HYDZIK  POL1:37.428
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 124, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 Roberts ZVEJNIEKS  LAT1:32.083Q
2.236 Tristan NAVARRO  FRA1:32.189Q
3.541 Davide VISCARDI  ITA1:32.398 
4.340 Mattia ANTONIOLI  ITA1:32.462
5.434 Paul BEAUCHAMP  FRA1:32.643
 Race 125, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.260 Roberto PUKITIS  LAT1:37.215Q
2.146 Yuri CONFORTOLA  ITA1:37.221Q
3.333 Quentin FERCOQ  FRA1:37.533 
4.557 Marco GIORDANO  ITA1:37.857
5.427 Einar AGDESTEIN  ASK1:38.641
 Race 126, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Sébastien LEPAPE  FRA1:27.939Q
2.374 Fabrice DUFBERG SUH  SKS1:28.128Q
3.462 Karlis KRUZBERGS  LAT1:28.536 
4.242 Milan GRUGNI  ITA1:28.921
5.529 Dominic ANDERMANN  AUT1:31.200
 Race 127, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.132 Thibaut FAUCONNET  FRA1:32.973Q
2.264 Reinis BERZINS  LAT1:33.161Q
3.338 Vincent JEANNE  FRA1:33.700ADV
449 Damiano GIULIANI  ITAP
579 Mateusz KRZEMINSKI  POLP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Maplez
Evoskates
SpeedSkatingShop
pb-event
Hunter
Customboots.de