Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
COURMAYEUR CUP - Courmayeur, Italy - 2-3 September 2017
 
Heats 1500 meter MEN
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 3 fastest thirds)
 Race 5, Group 1     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.336 Tristan NAVARRO  FRA3:04.216Q
2.562 Karlis KRUZBERGS  LAT3:04.305Q
3.157 Marco GIORDANO  ITA3:04.535 
4.448 Luca SPECHENHAUSER  ITA3:06.310
5.652 Pietro MARINELLI  ITA3:06.443
6.273 Sebastian HYDZIK  POL3:46.008
 Race 6, Group 1     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.535 Sébastien LEPAPE  FRA2:42.216Q
2.154 Damiano ALBERTI  ITA2:42.546Q
3.475 Jacob JANSSON  SKS2:42.578 
4.258 Paolo BATTAIOLA  ITA2:49.111
365 Tomass BAKEVICS  LATP
 Race 7, Group 1     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.461 Roberts ZVEJNIEKS  LAT2:21.923Q
2.142 Milan GRUGNI  ITA2:22.140Q
3.527 Einar AGDESTEIN  ASK2:23.085q
4.353 Thomas NADALINI  ITA2:26.703
5.231 Heinrich LIU  AUT2:38.325
 Race 8, Group 1     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.243 Tommaso DOTTI  ITA2:17.688Q
2.549 Damiano GIULIANI  ITA2:18.090Q
3.363 Roberts KRUZBERGS  LAT2:18.230q
4.129 Dominic ANDERMANN  AUT2:18.771
5.468 Arturs PILAGS  LAT2:33.188
 Race 9, Group 1     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.233 Quentin FERCOQ  FRA2:34.396Q
2.564 Reinis BERZINS  LAT2:34.519Q
3.350 Pietro SIGHEL  ITA2:34.562 
4.179 Mateusz KRZEMINSKI  POL2:35.124
5.456 Riccardo PONTALTI  ITA2:37.159
 Race 10, Group 1     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.546 Yuri CONFORTOLA  ITA2:21.935Q
2.474 Fabrice DUFBERG SUH  SKS2:22.714Q
3.369 Michal KLOSINSKI  POL2:23.597 
4.628 Nico ANDERMANN  AUT2:23.626
5.166 Endijs VIGANTS  LAT2:24.182
6.215 Alberto RAVA  ITA2:32.066
 Race 11, Group 1     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Roberto PUKITIS  LAT2:27.357Q
2.540 Mattia ANTONIOLI  ITA2:27.538Q
3.472 Krystian GISZKA  POL2:28.193 
4.176 Hampus HENDE  SKS2:30.847
5.255 Surendra VILLA  ITA2:36.271
 Race 12, Group 1     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.241 Davide VISCARDI  ITA2:21.084Q
2.138 Vincent JEANNE  FRA2:21.301Q
3.370 Adam FILIPOWICZ  POL2:22.644q
4.467 Kristaps CIELAVS  LAT2:24.253
5.659 Nicolò PERETTI  ITA2:24.371
6.551 Alessio LORENZI  ITA2:33.840
 
Semi Final 1500 meter MEN
  4 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus the 2 fastest seconds)
 Race 17, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.450 Pietro SIGHEL  ITA3:05.393Q
2.579 Mateusz KRZEMINSKI  POL3:05.444 
3.129 Dominic ANDERMANN  AUT3:05.702
4.266 Endijs VIGANTS  LAT3:06.211
5.351 Alessio LORENZI  ITA3:06.547
6.631 Heinrich LIU  AUT3:12.329
 Race 18, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.372 Krystian GISZKA  POL2:30.978Q
2.128 Nico ANDERMANN  AUT2:31.461q
3.673 Sebastian HYDZIK  POL2:31.832
4.259 Nicolò PERETTI  ITA2:33.169
5.556 Riccardo PONTALTI  ITA2:33.549
6.476 Hampus HENDE  SKS2:34.471
 Race 19, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.353 Thomas NADALINI  ITA2:57.823Q
2.267 Kristaps CIELAVS  LAT2:57.901 
3.468 Arturs PILAGS  LAT3:01.455
4.169 Michal KLOSINSKI  POL3:32.639
555 Surendra VILLA  ITADNS
 Race 20, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.457 Marco GIORDANO  ITA2:30.700Q
2.548 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:30.732q
3.652 Pietro MARINELLI  ITA2:30.860
4.275 Jacob JANSSON  SKS2:33.671
5.358 Paolo BATTAIOLA  ITA2:34.207
115 Alberto RAVA  ITAP
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 21, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.735 Sébastien LEPAPE  FRA2:29.047Q
2.143 Tommaso DOTTI  ITA2:29.105Q
3.633 Quentin FERCOQ  FRA2:29.573 
4.427 Einar AGDESTEIN  ASK2:30.898
5.374 Fabrice DUFBERG SUH  SKS2:32.209
6.270 Adam FILIPOWICZ  POL2:34.284
540 Mattia ANTONIOLI  ITAP
 Race 22, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.460 Roberto PUKITIS  LAT2:29.075Q
2.241 Davide VISCARDI  ITA2:29.593Q
3.163 Roberts KRUZBERGS  LAT2:30.378 
4.342 Milan GRUGNI  ITA2:32.629
564 Reinis BERZINS  LATP
636 Tristan NAVARRO  FRAP
 Race 23, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.446 Yuri CONFORTOLA  ITA2:28.135Q
2.361 Roberts ZVEJNIEKS  LAT2:28.205Q
3.238 Vincent JEANNE  FRA2:28.239 
4.662 Karlis KRUZBERGS  LAT2:28.640
5.149 Damiano GIULIANI  ITA2:28.707
6.554 Damiano ALBERTI  ITA2:36.128
 
Final 1500 meter MEN
 Race 26, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.565 Tomass BAKEVICS  LAT3:09.230 
2.415 Alberto RAVA  ITA3:11.042
3.176 Hampus HENDE  SKS3:11.258
4.251 Alessio LORENZI  ITA3:11.895
5.331 Heinrich LIU  AUT3:14.090
 Race 27, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.375 Jacob JANSSON  SKS2:46.429 
2.256 Riccardo PONTALTI  ITA2:48.680
3.159 Nicolò PERETTI  ITA2:54.824
4.669 Michal KLOSINSKI  POL3:01.987
5.566 Endijs VIGANTS  LAT3:07.788
458 Paolo BATTAIOLA  ITAP
 Race 28, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 Pietro MARINELLI  ITA2:45.492 
2.579 Mateusz KRZEMINSKI  POL2:45.624
3.629 Dominic ANDERMANN  AUT2:45.636
4.273 Sebastian HYDZIK  POL2:47.056
5.367 Kristaps CIELAVS  LAT2:47.063
6.468 Arturs PILAGS  LAT2:50.992
 Race 29, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.836 Tristan NAVARRO  FRA2:38.751 
2.940 Mattia ANTONIOLI  ITA2:38.821
3.157 Marco GIORDANO  ITA2:38.893
4.248 Luca SPECHENHAUSER  ITA2:38.977
5.650 Pietro SIGHEL  ITA2:39.117
6.764 Reinis BERZINS  LAT2:39.238
7.553 Thomas NADALINI  ITA2:43.408
8.428 Nico ANDERMANN  AUT2:47.633
9.372 Krystian GISZKA  POL-    
 Race 32, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.149 Damiano GIULIANI  ITA2:57.430 
2.270 Adam FILIPOWICZ  POL2:57.555
3.354 Damiano ALBERTI  ITA2:58.374
 Race 33, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Vincent JEANNE  FRA2:34.4032 
2.262 Karlis KRUZBERGS  LAT2:34.5961
3.774 Fabrice DUFBERG SUH  SKS2:34.604
4.333 Quentin FERCOQ  FRA2:34.985
5.642 Milan GRUGNI  ITA2:35.052
6.463 Roberts KRUZBERGS  LAT2:37.022
7.527 Einar AGDESTEIN  ASK2:39.145
 Race 34, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Sébastien LEPAPE  FRA2:43.86634 
2.460 Roberto PUKITIS  LAT2:43.96721
3.543 Tommaso DOTTI  ITA2:44.23713
4.146 Yuri CONFORTOLA  ITA2:44.3248
5.641 Davide VISCARDI  ITA2:44.4645
6.261 Roberts ZVEJNIEKS  LAT2:45.2423
 
Distance Classification 1500 meter MEN
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.35 Sébastien LEPAPE  FRA1341|1|12:29.047
2.60 Roberto PUKITIS  LAT2211|1|22:27.357
3.43 Tommaso DOTTI  ITA3131|2|32:17.688
4.46 Yuri CONFORTOLA  ITA481|1|42:21.935
5.41 Davide VISCARDI  ITA551|2|52:21.084
6.61 Roberts ZVEJNIEKS  LAT631|2|62:21.923
  Final, Group 2
7.38 Vincent JEANNE  FRA122|3|12:21.301
8.62 Karlis KRUZBERGS  LAT212|4|22:28.640
9.74 Fabrice DUFBERG SUH  SKS32|5|32:22.714
10.33 Quentin FERCOQ  FRA41|3|42:29.573
11.42 Milan GRUGNI  ITA52|4|52:22.140
12.63 Roberts KRUZBERGS  LAT63|3|62:18.230
13.27 Einar AGDESTEIN  ASK73|4|72:23.085
  Final, Group 3
14.49 Damiano GIULIANI  ITA12|5|12:18.090
15.70 Adam FILIPOWICZ  POL23|6|22:22.644
16.54 Damiano ALBERTI  ITA32|6|32:36.128
  Final, Group 4
17.36 Tristan NAVARRO  FRA11|P|12:38.751
18.40 Mattia ANTONIOLI  ITA22|P|22:27.538
19.57 Marco GIORDANO  ITA33|1|32:30.700
20.48 Luca SPECHENHAUSER  ITA44|2|42:30.732
21.50 Pietro SIGHEL  ITA53|1|52:34.562
22.64 Reinis BERZINS  LAT62|P|62:34.519
23.53 Thomas NADALINI  ITA74|1|72:26.703
24.28 Nico ANDERMANN  AUT84|2|82:23.626
25.72 Krystian GISZKA  POL93|1|92:28.193
  Final, Group 5
26.52 Pietro MARINELLI  ITA15|3|12:30.860
27.79 Mateusz KRZEMINSKI  POL24|2|22:35.124
28.29 Dominic ANDERMANN  AUT34|3|32:18.771
29.73 Sebastian HYDZIK  POL46|3|42:31.832
30.67 Kristaps CIELAVS  LAT54|2|52:24.253
31.68 Arturs PILAGS  LAT65|3|62:33.188
  Final, Group 6
32.75 Jacob JANSSON  SKS13|4|12:33.671
33.56 Riccardo PONTALTI  ITA25|5|22:33.549
34.59 Nicolò PERETTI  ITA35|4|32:24.371
35.69 Michal KLOSINSKI  POL43|4|42:23.597
36.66 Endijs VIGANTS  LAT55|4|52:24.182
37.58 Paolo BATTAIOLA  ITAP4|5|P2:34.207
  Final, Group 7
38.65 Tomass BAKEVICS  LAT1P|13:09.230
39.15 Alberto RAVA  ITA26|P|22:32.066
40.76 Hampus HENDE  SKS34|6|32:30.847
41.51 Alessio LORENZI  ITA46|5|42:33.840
42.31 Heinrich LIU  AUT55|6|52:38.325
  Semi Final, Group 2
43.55 Surendra VILLA  ITADNS5|NS2:36.271


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Maplez
pb-event
Customboots.de
Hunter
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Evoskates