Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bergamo, Italy - 27-29 October 2017
 
Heats 1000 meter Men Junior C
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals)
 Race 224, Group A     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1113 Mans BOSKAMP  SVU1:43.954Q
2.488 Chris BRIJDER  SCT1:44.782Q
3.634 Enzo PROOST  ERL1:45.080 
4.286 Giovanni TURRI  SCP1:49.536
5.390 Justus KLASTER  SCT1:49.960
6.527 Federico IORIATTI  CPP1:55.780
 Race 225, Group A     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6103 Daan KOS  STB1:45.420Q
2.366 Till SCHÄFER  MERC1:46.122Q
3.570 Steijn KOOPS  NSV1:46.126 
4.1133 Michele TABACCHI  UGP1:47.658
5.2137 Matteo DEFOSSE  USF2:06.217
6.4115 Martijn DOUMA  SVU2:12.541
 Race 226, Group A     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3125 Brian VAN RIET  TRL1:45.694Q
2.1105 Chris BARTELS  STB1:47.038Q
3.531 Keny GRANDJEAN  CST1:47.604 
4.4147 Alessandro PICCHIARELLI  VGT1:50.759
5.2148 Francesco TUNNO  VGT1:54.684
 Race 227, Group A     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.174 Gabriel VOLET  OGCA1:44.792Q
2.42 Theo COLLINS  ALD1:44.944Q
3.2106 Idse VAN BENTHUM  STB1:45.826 
4.3109 Thibault FOSTIER  STKG1:47.708
5.553 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL-    
 Race 228, Group A     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.526 Davide OSS CHEMPER  CPP1:45.989Q
2.3150 Leander SCHEPERS  YDS1:46.005Q
3.484 Gianluca BERNARDI  SCP1:46.433 
4.2107 Milan SCHENK  STB1:49.135
5.1114 Manel VISSCHER  SVU1:49.642
 Race 229, Group A     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4145 Giuseppe ROMEO  VGT1:50.134Q
2.550 Ted DALRYMPLE  HVHW1:50.198Q
3.351 Jeremy BRINKERS  HVHW1:50.472 
4.1138 Arthur VANBESIEN  USF1:52.025
5.246 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD1:52.093
 Race 230, Group A     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4112 Jari VAN POLEN  SVU1:43.282Q
2.171 Melvin WILTING  NSV1:43.410Q
3.3146 Sebastian CAPONE  VGT1:44.419 
4.668 Isaac RAIZADA  NIRC1:45.467
5.596 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:59.421
2127 Samuel JANSEN  TRLP
 Race 231, Group A     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Warre VAN DAMME  BSC1:46.204Q
2.213 Pietro CASTELLAZZI  BOR1:46.342Q
3.557 Jeroen WILHELM  IJVZ1:48.375 
4.3126 Dedmer BOUMA  TRL1:48.539
5.420 Timofey DONSKOI  BSC1:52.272
6.632 Tino RETHORE  CST1:52.592
 Race 232, Group A     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3124 Hylke DE BOER  TRL1:41.809Q
2.6144 Maurizio TUNNO  VGT1:42.967Q
3.1134 Gianmarco BOSCARO  UGP1:46.239 
4.247 Leon DÖRING  EVD1:46.393
5.43 Ollie ROWE  ALD1:46.683
6.558 Lars DE GROOT  IJVZ-    
 Race 233, Group A     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5123 Jenning DE BOO  TRL1:52.874Q
2.377 Ezio BONUTTI  PON1:52.992Q
3.289 Hidde VAN DIJK  SCT1:53.148 
4.4104 Brian BOER  STB1:55.442
5.185 Giulio LO CIGNO  SCP-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
Evoskates
Sebra Sports
Hunter
Customboots.de
SpeedSkatingShop
pb-event