Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-1 (CD-1) - Bergamo, Italy - 27-29 October 2017
 
Semi Finals 1000 meter Men Junior C
 Race 272, Group D     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Leon DÖRING  EVD1:44.507
2.484 Gianluca BERNARDI  SCP1:44.509
3.5138 Arthur VANBESIEN  USF1:44.613
4.3109 Thibault FOSTIER  STKG1:45.145
5.258 Lars DE GROOT  IJVZ1:46.935
 Race 273, Group D     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5104 Brian BOER  STB1:46.702
2.3147 Alessandro PICCHIARELLI  VGT1:46.794
3.1137 Matteo DEFOSSE  USF1:47.772
4.496 Stefano PEDERZOLLI  SGPV1:51.797
5.2114 Manel VISSCHER  SVU-    
 Race 274, Group D     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5106 Idse VAN BENTHUM  STB1:46.586
2.4148 Francesco TUNNO  VGT1:47.006
3.3115 Martijn DOUMA  SVU1:47.154
4.1107 Milan SCHENK  STB1:48.908
5.220 Timofey DONSKOI  BSC1:48.966
 Race 275, Group C     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6112 Jari VAN POLEN  SVU1:38.744
2.251 Jeremy BRINKERS  HVHW1:41.892
3.589 Hidde VAN DIJK  SCT1:42.380
4.168 Isaac RAIZADA  NIRC1:42.526
5.386 Giovanni TURRI  SCP1:50.962
6.4134 Gianmarco BOSCARO  UGP-    
 Race 276, Group C     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.677 Ezio BONUTTI  PON1:48.860
2.257 Jeroen WILHELM  IJVZ1:48.882
3.453 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL1:49.096
4.13 Ollie ROWE  ALD1:50.092
5.346 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD1:50.300
6.585 Giulio LO CIGNO  SCP1:50.398
 Race 277, Group C     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6105 Chris BARTELS  STB1:45.850
2.3126 Dedmer BOUMA  TRL1:46.120
3.4127 Samuel JANSEN  TRL1:47.026
4.532 Tino RETHORE  CST1:47.940
5.190 Justus KLASTER  SCT1:47.944
6.2133 Michele TABACCHI  UGP1:48.550
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 278, Group B     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5113 Mans BOSKAMP  SVU1:38.770Q
2.32 Theo COLLINS  ALD1:38.888Q
3.450 Ted DALRYMPLE  HVHW1:39.286q
4.170 Steijn KOOPS  NSV1:40.628
5.2146 Sebastian CAPONE  VGT1:43.388
 Race 279, Group B     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4150 Leander SCHEPERS  YDS1:38.250Q
2.119 Warre VAN DAMME  BSC1:38.338Q
3.531 Keny GRANDJEAN  CST1:43.802 
4.234 Enzo PROOST  ERL1:53.740
5.366 Till SCHÄFER  MERC-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 280, Group A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5144 Maurizio TUNNO  VGT1:42.867Q
2.1145 Giuseppe ROMEO  VGT1:43.136Q
3.2124 Hylke DE BOER  TRL1:43.272 
4.388 Chris BRIJDER  SCT1:43.510
5.4103 Daan KOS  STB1:43.716
 Race 281, Group A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.326 Davide OSS CHEMPER  CPP1:36.529Q
2.474 Gabriel VOLET  OGCA1:36.929Q
3.2123 Jenning DE BOO  TRL1:36.969 
4.5125 Brian VAN RIET  TRL1:37.756
5.113 Pietro CASTELLAZZI  BOR1:38.470
6.671 Melvin WILTING  NSV-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
SpeedSkatingShop
Customboots.de
pb-event
eraton
Hunter
Sebra Sports