Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-3 (CD-2) - Bormio, Italy - 24-26 November 2017
 
Semi Finals 500 meter Ladies Junior D
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus one best second)
 Race 117, Group C     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1133 Nadia DAL SIE  UGP53.759Q
2.28 Sara MARTINELLI  BOR53.931
3.375 Alexia TURUNEN  LST55.378
4.410 Greta CRISTANI  BOR59.181
 Race 118, Group C     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.39 Veronika LANFRANCHI  BOR54.898Q
2.1142 Berenice COMBY  USO54.940 
3.411 Federica COLA  BOR55.842
4.245 Silja GUSTAVS  ETR-    
 Race 119, Group C     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Margherita BETTI  CPP53.995Q
2.228 Irene VILLANI  CPP54.357 
3.363 Amber VAN DER MEIJDEN  IHCL54.611
4134 Sheila DE RIGO  UGPDNS
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 120, Group B     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5108 Janna BOLSIUS  SVU52.109Q
2.162 Angel DALEMAN  IHCL52.371Q
3.489 Lou DUPUIS  RPV52.961 
4.244 Franziska ZANDER  ETR1:10.901
5.333 Louna FOUCHE  CST1:19.128
 Race 121, Group B     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1132 Matilde DE BETTIN  UGP51.411Q
2.561 ZoŽ DELTRAP  IHCL51.780Q
3.35 Marianna POZZI  BOR51.834
4.26 Chiara RODONDI  BOR51.848
5.453 Marie-Luise HARTMANN  EVD52.516
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 122, Group A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 Viola SIMONINI  BOR50.968Q
2.3156 Ina SINN  MERC51.314Q
3.2157 Enni WIELSCH  MERC51.424 
4.4139 Eva GRENOUILLOUX  USF51.636
 Race 123, Group A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1119 Suze KINGMA  TRL49.832Q
2.2131 Emily TORMEN  UGP50.952Q
3.341 Katharina ULRICH  ECK51.182 
4.486 Sofia BARON  PON52.429


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
pb-event
eraton
Evoskates
Customboots.de