Events
17-banner-Ventspils-Europacup
17-banner-Gent-Easter Tournement
17-banner-Turnhout-Closing Games
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-3 (CD-2) - Bormio, Italy - 24-26 November 2017
 
Semi Finals 500 meter Men Junior D
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus one best second)
 Race 124, Group C     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2160 Hannes ENGER  ETR52.669Q
2.399 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES54.213 
3.4110 Leon VISSER  SVU54.287
4.548 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR1:11.832ADV
168 Nick ENDEVELD  IJVZP
 Race 125, Group C     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.414 Marco COMENSOLI  BOR51.095Q
2.280 Jason WILTING  NSV52.780q
3.116 Giovanni ANTONIOLI  BOR53.012
4.3111 Asif MUHAMMAD  SVU55.267
 Race 126, Group C     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.287 Marco DEGLI UOMINI  PON53.047Q
2.3109 Pelle BOLSIUS  SVU53.205 
3.415 Pietro LANFRANCHI  BOR53.629
4.147 Bent SCHOOB  ETR54.959
5.5143 Simon BASTIER  USO55.539
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 127, Group B     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 Nathan CHIRON  CST52.428Q
2.5158 Joel HEIß  MERC52.510Q
3.392 Swan DIENG  RPV52.580q
4.277 Freddie POLAK  NIRC52.724
5.454 Rafael SCHLOSSAREK  EVD57.213
 Race 128, Group B     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5161 Bas VAN DER VALK  SCT51.166Q
2.113 Daniele COLA  BOR51.206Q
3.473 Warre NOIRON  IRTA52.021 
4.321 Fré VAN DAMME  BSC52.046
5.246 Louis ROSS  ETR-    
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 129, Group A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.112 Giacomo PEDRINI  BOR48.714Q
2.439 Noa LEFORT-VENDANGE  CVGH53.506Q
3.329 Alessandro LOREGGIA  CPP56.364 
4.298 Lorenzo PREVITALI  SES1:01.473
 Race 130, Group A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1120 Niels BERGSMA  TRL48.373Q
2.291 Tawan THOMAS  RPV48.535Q
3.379 Stan RIJKSEN  NSV50.356 
4.467 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ51.399


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
Customboots.de
Maplez
pb-event
SpeedSkatingShop
Hunter
Sebra Sports