Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-3 (CD-2) - Bormio, Italy - 24-26 November 2017
 
Heats 1000 meter Men Junior C
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 18 skaters)
 Race 51, Group A     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5146 Maurizio TUNNO  VGT1:44.069Q
2.382 Steijn KOOPS  NSV1:45.675Q
3.194 Giovanni TURRI  SCP1:47.166 
4.7116 Manel VISSCHER  SVU1:47.244
5.6141 Arthur VANBESIEN  USF1:48.171
6.2130 Samuel JANSEN  TRL2:09.614ADV
457 Jonas HAMMERMÜLLER  EVDP
 Race 52, Group A     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6114 Jari VAN POLEN  SVU1:36.833Q
2.3159 Till SCHÄFER  MERC1:38.413Q
3.5138 Gianmarco BOSCARO  UGP1:38.585 
4.243 Enzo PROOST  ERL1:39.291
5.438 Martin BELLOIR  CST1:39.991
6.1148 Sebastian CAPONE  VGT1:41.131
7.796 Justus KLASTER  SCT1:46.979
 Race 53, Group A     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.431 Davide OSS CHEMPER  CPP1:40.181Q
2.183 Melvin WILTING  NSV1:40.633Q
3.53 Ollie ROWE  ALD1:41.173 
4.2106 Milan SCHENK  STB1:42.468
5.3107 Thibault FOSTIER  STKG1:43.064
6.6137 Michele TABACCHI  UGP1:43.140
7.737 Tino RETHORE  CST-    
 Race 54, Group A     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7126 Jenning DE BOO  TRL1:40.750Q
2.2103 Daan KOS  STB1:41.326Q
3.6117 Martijn DOUMA  SVU1:45.150 
4.426 Timothe AUDEMARD  CGALE1:47.686
5.158 Clemens PFROPPER  EVD2:09.894
6.588 Ezio BONUTTI  PON2:22.471
385 Nicola PRIZZON  PCLP
 Race 55, Group A     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.284 Gabriel VOLET  OAST1:38.839Q
2.159 Ted DALRYMPLE  HVHW1:39.575Q
3.3105 Idse VAN BENTHUM  STB1:41.420 
4.620 Pietro CASTELLAZZI  BOR1:42.308
5.5140 Matteo DEFOSSE  USF1:43.116
6.472 Lars DE GROOT  IJVZ1:44.078
732 Federico IORIATTI  CPPDNS
 Race 56, Group A     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1147 Giuseppe ROMEO  VGT1:37.858Q
2.522 Warre VAN DAMME  BSC1:38.246Q
3.42 Theo COLLINS  ALD1:38.390
4.360 Jeremy BRINKERS  HVHW1:40.149
5.666 Kurt VAN BAAR  IJCT1:40.905
6.242 Samuel FÜSSINGER  ECO1:42.282
7.740 Matheo GRALL  CVGH1:44.056
 Race 57, Group A     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3163 Leander SCHEPERS  YDS1:38.946Q
2.5115 Mans BOSKAMP  SVU1:39.138Q
3.471 Jeroen WILHELM  IJVZ1:39.598 
4.2145 Etienne BASTIER  USO1:41.913
5.693 Giulio LO CIGNO  SCP1:42.746
6.7104 Brian BOER  STB1:44.876
7.1150 Francesco TUNNO  VGT1:47.911
 Race 58, Group A     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5128 Brian VAN RIET  TRL1:37.654Q
2.495 Chris BRIJDER  SCT1:37.754Q
3.665 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL1:37.786
4.178 Isaac RAIZADA  NIRC1:40.224
5.236 Keny GRANDJEAN  CST1:40.690
6.3149 Alessandro PICCHIARELLI  VGT1:45.446


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Sebra Sports
Evoskates
eraton
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Hunter