Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-4 (ABS-2) - Oberstdorf, Germany - 1-3 December 2017
 
Quarter Finals 500 meter Men Junior B
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 108, Group 2     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1127 Pieter BOLSIUS  SVU46.907Q
2.486 Jens RUIJS  NSV48.733Q
3.369 Thibault MÉTRAUX  LST1:03.277 
233 Niklas ESCHER  ETRP
 Race 109, Group 2     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Kjeld VLOEMANS  IJVZ46.369Q
2.232 Leon Paul LENZ  ETR46.829Q
3.3103 Bradley WILLS  SHF48.835 
4.434 Jarno POSSELT  ETR49.131
 Race 110, Group 2     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.478 Niall TREACY  MIRC46.399Q
2.182 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC46.513Q
3.293 Erwin HOGERLAND  SCT48.936 
3147 Nicolò PERETTI  VGTDNS
 Race 111, Group 2     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Martin PFROPPER  EVD46.362Q
2.3142 Marco BELFI  UGP47.121Q
3.441 Fabian CRULL  EVD49.952 
4.2121 Adriaan DEWAGTERE  STKG-    
 Race 112, Group 2     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3169 Pepijn KOESTAL  IJVZ47.180Q
2.2119 Niek ENGELHART  STG47.262Q
3.428 Evan LE-BOUILL  CST48.190 
4.147 Robin TENZER  ECO-    
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 113, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1111 Hugo BOSMA  STB43.730Q
2.271 Augustin GÉRÉ  LUX43.972Q
3.489 Riccardo PONTALTI  SCP45.087 
4.3134 Hessel VAN BERKUM  TRL45.463
5.54 Solomon PREMPEH  ALD47.005
 Race 114, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.216 Luca SPECHENHAUSER  BOR44.209Q
2.1132 Niels KINGMA  TRL44.345Q
3.35 Peter RICHES  ALD44.797 
4.4135 Joris BERGSMA  TRL49.236
 Race 115, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2143 Diané SELLIER  USF43.594Q
2.125 Thomas NADALINI  CPP43.937Q
3.4133 Steyn LAND  TRL44.493 
4.5126 Zeno DE BOER  SVU46.537
385 Teun BOER  NSVP
 Race 116, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Ingmar VAN DE GRIEK  STA44.776Q
2.28 Jens VAN 'T WOUT  ASCJE44.790Q
3.465 Jesse SPEIJERS  IJVZ46.372 
4.375 Richard SIMON-JOJART  MERC47.066


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Evoskates
eraton
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Sebra Sports
pb-event