Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 19-21 January 2018
 
Quarter Finals 500 meter Ladies Junior C
  3 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 10 skaters)
 Race 175, Group B     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1112 Diede VAN OORSCHOT  SVU51.635Q
2.264 Lieselot NOIRON  IRTA52.053Q
3.3135 Vanessa MAZZOLENI FERRACINI  UGP53.222Q
4.412 Eva CANTERO  CGALE53.294 
 Race 176, Group B     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.197 Akki KIVITS  STB50.774Q
2.3134 Sveva MAZZOLENI FERRACINI  UGP52.215Q
3.2126 Ilse TUINSTRA  TRL52.327Q
4.484 Maaike KRAMER  SCT52.493 
5.561 Nikki NOORDERGRAAF  IJVZ1:02.908
 Race 177, Group B     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1125 Anna Marit SYBRANDI  TRL51.906Q
2.235 Daniela LIER  ETR52.806Q
3.53 Laura LIDY  ASMB55.150Q
4.346 Fabienne DINIZ  GO1:09.636
5.473 Sophie ROBERTSON  NIRC-    
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 8 skaters)
 Race 179, Group A     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Ilenia BRADANINI  BOR48.542Q
2.432 Betty MOESKE  ETR49.148Q
3.216 Clo OLLIVIER  CST49.184 
4.3122 Esmee ROES  TRL49.198
 Race 180, Group A     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2149 Lucrezia CASAGRANDE  VGT49.176Q
2.134 Svea ROTHE  ETR49.360Q
3.367 Anna RUYSSCHAERT  LUX49.552 
4.4151 Nienke SCHEPERS  YDS50.420
 Race 181, Group A     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.195 Michelle VELZEBOER  STB48.271Q
2.213 Katia FILIPPI  CPP48.415Q
3.396 Kirsi HOOGEVEEN  STB48.543 
4.4124 Sietske VAN DER MEER  TRL49.203
 Race 182, Group A     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.19 Anna SPECHENHAUSER  BOR48.380Q
2.293 Yael PRENGER  STA48.544Q
3.442 Anna BABER  EVD50.634 
4.3123 Femke DE BOER  TRL50.710


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Evoskates
pb-event
SpeedSkatingShop
eraton
Hunter
Customboots.de
Sebra Sports