Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 19-21 January 2018
 
Semi Finals 500 meter Men Junior D
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus one best second)
 Race 123, Group D     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.360 Nick ENDEVELD  IJVZ53.893Q
2.231 Ede TSCHESCHE  ETR55.271 
3.1146 Simon BASTIER  USO55.409
 Race 124, Group D     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4121 Noah VAN RIET  TRL54.412Q
2.166 Jimmy KIESGEN  LUX54.498
3.2120 Jurre SYBRANDI  TRL55.844
348 Timo BOERSEMA  HVHWDNF
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one best third)
 Race 125, Group C     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.659 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ53.001Q
2.238 Brandon JAHN  EVD53.391Q
3.527 Bent SCHOOB  ETR53.899 
4.341 Emil KOCH  EVD55.762
5.429 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR1:08.991
156 Tijmen WILDEMANS  IHCLP
 Race 126, Group C     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Rafael SCHLOSSAREK  EVD53.038Q
2.6145 Franck Edward Julien TEKAM  USO54.714Q
3.4107 Pelle BOLSIUS  SVU54.754
4.330 Gustav HAMANN  ETR55.004
5.2109 Leon VISSER  SVU55.034
6.589 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES55.204
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 127, Group B     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.290 Gabriel MATURI PADOVANI  SGPV51.406Q
2.369 Joel HEIß  MERC51.526Q
3.140 Byung Wook AHN  EVD51.700 
4.47 Pietro LANFRANCHI  BOR52.294
 Race 128, Group B     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Noa LEFORT-VENDANGE  CVGH51.961Q
2.215 Nathan CHIRON  CST52.117Q
3.376 Jason WILTING  NSV52.773 
463 Warre NOIRON  IRTADNF
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 129, Group A     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 Tawan THOMAS  RPV49.737Q
2.2119 Niels BERGSMA  TRL49.819Q
3.36 Marco COMENSOLI  BOR50.093 
4.428 Louis ROSS  ETR52.133
 Race 130, Group A     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.188 Lorenzo PREVITALI  SES49.145Q
2.282 Bas VAN DER VALK  SCT49.577Q
3.371 Adam HILL JNR  MIRC49.919 
4.475 Stan RIJKSEN  NSV51.927


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
pb-event
SpeedSkatingShop
Hunter
Sebra Sports
Evoskates
Customboots.de