Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 19-21 January 2018
 
Quarter Finals 777 meter Men Junior D
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 167, Group B     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 Rafael SCHLOSSAREK  EVD1:25.174Q
2.528 Louis ROSS  ETR1:25.780Q
3.289 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES1:25.850 
4.3146 Simon BASTIER  USO1:30.700
5.431 Ede TSCHESCHE  ETR1:35.586
 Race 168, Group B     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.448 Timo BOERSEMA  HVHW1:23.941Q
2.176 Jason WILTING  NSV1:24.159Q
3.227 Bent SCHOOB  ETR1:25.362 
4.530 Gustav HAMANN  ETR1:25.436
366 Jimmy KIESGEN  LUXDNF
 Race 169, Group B     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Nick ENDEVELD  IJVZ1:26.054Q
2.229 Wilhelm Friedrich HARDER  ETR1:26.408Q
3.37 Pietro LANFRANCHI  BOR1:29.417 
 Race 170, Group B     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5145 Franck Edward Julien TEKAM  USO1:26.490Q
2.441 Emil KOCH  EVD1:27.062Q
3.3120 Jurre SYBRANDI  TRL1:27.126 
4.240 Byung Wook AHN  EVD1:27.742ADV
5.1121 Noah VAN RIET  TRL1:36.677
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals)
 Race 171, Group A     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.181 Tawan THOMAS  RPV1:18.894Q
2.259 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ1:19.766Q
3.371 Adam HILL JNR  MIRC1:20.484 
4.438 Brandon JAHN  EVD1:24.477
5.556 Tijmen WILDEMANS  IHCL1:24.601
 Race 172, Group A     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.182 Bas VAN DER VALK  SCT1:20.640Q
2.4107 Pelle BOLSIUS  SVU1:23.646Q
3.315 Nathan CHIRON  CST1:24.048 
4.275 Stan RIJKSEN  NSV1:35.056
 Race 173, Group A     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.469 Joel HEIß  MERC1:23.889Q
2.263 Warre NOIRON  IRTA1:24.275Q
3.3109 Leon VISSER  SVU1:26.321 
16 Marco COMENSOLI  BORP
 Race 174, Group A     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3119 Niels BERGSMA  TRL1:19.565Q
2.188 Lorenzo PREVITALI  SES1:19.685Q
3.220 Noa LEFORT-VENDANGE  CVGH1:20.719 
4.490 Gabriel MATURI PADOVANI  SGPV1:21.740


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
eraton
pb-event
Evoskates
Sebra Sports
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Hunter