Events
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Hasselt-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
18-banner-Melbourne-Masters
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 19-21 January 2018
 
Semi Finals 777 meter Men Junior D
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 17, Group B     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.227 Bent SCHOOB  ETR1:25.516Q
2.138 Brandon JAHN  EVD1:25.916Q
3.431 Ede TSCHESCHE  ETR1:26.056 
4.556 Tijmen WILDEMANS  IHCL1:26.204
5.6121 Noah VAN RIET  TRL1:43.178
329 Wilhelm Friedrich HARDER  ETRP
 Race 18, Group B     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Nick ENDEVELD  IJVZ1:24.263Q
2.669 Joel HEIß  MERC1:24.365Q
3.289 Aaron Van Quang PIETROBONO  SES1:24.521 
4.3120 Jurre SYBRANDI  TRL1:27.222
5.539 Rafael SCHLOSSAREK  EVD1:27.282
6.4146 Simon BASTIER  USO1:28.346
 Race 19, Group B     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 Marco COMENSOLI  BOR1:22.740Q
2.572 Freddie POLAK  NIRC1:25.492Q
3.27 Pietro LANFRANCHI  BOR1:26.750 
4.6145 Franck Edward Julien TEKAM  USO1:27.132
5.341 Emil KOCH  EVD1:28.196
6.166 Jimmy KIESGEN  LUX1:33.266
 
 
Semi Finals 1000 meter Men Junior D
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 20, Group A     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.482 Bas VAN DER VALK  SCT1:49.304Q
2.163 Warre NOIRON  IRTA1:49.474Q
3.275 Stan RIJKSEN  NSV1:49.624 
4.548 Timo BOERSEMA  HVHW1:51.470
5.6107 Pelle BOLSIUS  SVU1:53.116
6.340 Byung Wook AHN  EVD1:57.202
 Race 21, Group A     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.188 Lorenzo PREVITALI  SES1:44.455Q
2.320 Noa LEFORT-VENDANGE  CVGH1:46.382Q
3.615 Nathan CHIRON  CST1:48.662 
4.590 Gabriel MATURI PADOVANI  SGPV1:48.670
5.4109 Leon VISSER  SVU2:07.175
228 Louis ROSS  ETRP
 Race 22, Group A     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4119 Niels BERGSMA  TRL1:42.558Q
2.181 Tawan THOMAS  RPV1:42.614Q
3.259 Sam NOORDERGRAAF  IJVZ1:42.722 
4.371 Adam HILL JNR  MIRC1:44.303
5.630 Gustav HAMANN  ETR2:15.196
576 Jason WILTING  NSVP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
Hunter
eraton
Customboots.de
Evoskates
pb-event