Events
18-banner-Oberstdorf-Summercamp
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS-6 (ABS-3) - Leeuwarden, Netherlands - 9-11 February 2018
 
Semi Final 1000 meter Men Junior B
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 247, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Marco BELFI  UGP1:42.061Q
2.336 Jules RATIER  USF1:44.758Q
3.278 Jens RUIJS  NSV1:50.007 
4.459 Lars SCHERPENZEEL  IJA1:55.811
 Race 248, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.187 Erwin HOGERLAND  SCT1:48.468Q
2.379 Solomon PREMPEH  ALD2:01.098Q
3.297 Johanco VELDSMAN  SHF2:07.926 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 249, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2123 Zeno DE BOER  SVU1:39.222Q
2.175 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC1:39.378Q
3.565 Thibault MÉTRAUX  LST1:39.534 
4.31 Joris BERGSMA  TRL1:40.962
5.496 Bradley WILLS  SHF1:41.104
 Race 250, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.571 Niall TREACY  MIRC1:44.830Q
2.469 Richard SIMON-JOJART  MERC1:46.054Q
3.228 Niklas ESCHER  ETR1:46.126 
4.361 Pepijn KOESTAL  IJVZ1:46.703
5.127 Leon Paul LENZ  ETR1:48.201
  2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, plus one best second)
 Race 251, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.280 Steyn LAND  TRL1:41.591Q
2.495 Nicolò PERETTI  VGT1:41.665 
3.122 Thomas NADALINI  CPP1:41.669
4.3116 Niek ENGELHART  STG1:42.299
 Race 252, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.142 Robin TENZER  ECO1:35.375Q
2.3124 Pieter BOLSIUS  SVU1:36.420q
2.43 Peter RICHES  ALD1:36.420 
4.2115 Jorn HOLWERDA  STG1:37.450
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 253, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2109 Hugo BOSMA  STB1:34.223Q
2.5105 Ingmar VAN DE GRIEK  STA1:35.005Q
3.4119 Adriaan DEWAGTERE  STKG1:36.771 
16 Jens VAN 'T WOUT  ASCJEDNF
323 Hessel VAN BERKUM  TRLP
 Race 254, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Teun BOER  NSV1:35.202Q
2.212 Luca SPECHENHAUSER  BOR1:35.388Q
3.447 Diané SELLIER  USF1:36.548 
4.360 Kjeld VLOEMANS  IJVZ-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
eraton
Evoskates
SpeedSkatingShop
Maplez
Hunter
Sebra Sports