Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-1 (CD-1) - Bergamo, Italy - 27-29 October 2017
Quarter Finals 500 meter Ladies Junior C
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 10 skaters)
Race 157, Group B (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
44
Hannah SELTMANN
EVD
53.779
Q
2.
1
110
Diede VAN OORSCHOT
SVU
53.901
Q
3.
2
1
Lisa PELLEGRINI
AEV
54.551
4.
3
23
Eva CANTERO
CGALE
55.388
5.
4
30
Maïwenn CHAUVIN
CST
1:07.609
Race 158, Group B (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
29
Cloé OLLIVIER
CST
52.624
Q
2.
2
142
Giorgia DI STASI
VGT
52.840
Q
3.
1
87
Maaike KRAMER
SCT
53.258
4.
3
38
Daniela LIER
ETR
54.048
Race 159, Group B (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
43
Anna BABER
EVD
51.076
Q
2.
2
143
Anna ROMEO
VGT
51.952
Q
3.
3
141
Giulia SAVALLI
VGT
52.720
4.
4
129
Vanessa MAZZOLENI FERRACINI
UGP
54.120
5.
1
82
Serena PERGHER
SCP
-
Race 160, Group B (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
55
Lieke SPEIJERS
IJVZ
52.955
Q
2.
3
37
Svea ROTHE
ETR
53.155
Q
3.
5
108
Claudia HOF
STG
55.335
4.
4
128
Sveva MAZZOLENI FERRACINI
UGP
1:01.599
5.
1
121
Ilse TUINSTRA
TRL
1:05.347
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Finals, total 8 skaters)
Race 161, Group A (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
24
Katia FILIPPI
CPP
49.389
Q
2.
1
117
Esmee ROES
TRL
49.551
3.
4
6
Margherita POZZI
BOR
50.467
4.
3
149
Nienke SCHEPERS
YDS
50.685
Race 162, Group A (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
5
Anna SPECHENHAUSER
BOR
49.274
Q
2.
2
118
Femke DE BOER
TRL
49.770
3.
4
56
Nikki NOORDERGRAAF
IJVZ
50.170
4.
3
61
Lieselot NOIRON
IRTA
52.264
5.
5
49
Fabienne DINIZ
GO
52.998
Race 163, Group A (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
4
Ilenia BRADANINI
BOR
49.296
Q
2.
2
35
Betty MOESKE
ETR
50.378
3.
3
36
Lene ESCHER
ETR
51.491
4.
4
120
Sietske VAN DER MEER
TRL
51.501
5.
5
101
Kirsi HOOGEVEEN
STB
51.636
Race 164, Group A (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
100
Michelle VELZEBOER
STB
49.820
Q
2.
1
139
Martina PERETTI
VGT
50.002
3.
2
140
Lucrezia CASAGRANDE
VGT
50.382
4.
4
119
Anna Marit SYBRANDI
TRL
50.748
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters