Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-1 (CD-1) - Bergamo, Italy - 27-29 October 2017
Heats 500 meter Men Junior C
12 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 20 skaters)
Race 93, Group A (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
26
Davide OSS CHEMPER
CPP
46.730
Q
2.
5
150
Leander SCHEPERS
YDS
47.145
3.
3
13
Pietro CASTELLAZZI
BOR
48.089
4.
4
47
Leon DÖRING
EVD
50.538
5.
2
127
Samuel JANSEN
TRL
50.720
Race 94, Group A (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
88
Chris BRIJDER
SCT
49.246
Q
2.
4
105
Chris BARTELS
STB
49.470
3.
2
134
Gianmarco BOSCARO
UGP
50.090
4.
3
114
Manel VISSCHER
SVU
51.737
Race 95, Group A (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
123
Jenning DE BOO
TRL
47.693
Q
2.
1
53
Tijn LEIJGRAAFF
IHCL
48.497
3.
3
85
Giulio LO CIGNO
SCP
50.081
4.
4
3
Ollie ROWE
ALD
50.347
5.
5
147
Alessandro PICCHIARELLI
VGT
52.022
Race 96, Group A (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
113
Mans BOSKAMP
SVU
-
Q
2.
2
2
Theo COLLINS
ALD
-
ADV
3.
3
34
Enzo PROOST
ERL
-
4.
1
27
Federico IORIATTI
CPP
-
4
126
Dedmer BOUMA
TRL
P
Race 97, Group A (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
84
Gianluca BERNARDI
SCP
49.929
Q
2.
3
125
Brian VAN RIET
TRL
49.949
3.
4
106
Idse VAN BENTHUM
STB
50.103
4.
5
32
Tino RETHORE
CST
50.703
5.
2
57
Jeroen WILHELM
IJVZ
-
Race 98, Group A (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
144
Maurizio TUNNO
VGT
48.517
Q
2.
3
66
Till SCHÄFER
MERC
49.067
3.
1
89
Hidde VAN DIJK
SCT
49.167
4.
2
107
Milan SCHENK
STB
52.597
Race 99, Group A (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
74
Gabriel VOLET
OGCA
48.062
Q
2.
2
96
Stefano PEDERZOLLI
SGPV
50.447
3.
3
90
Justus KLASTER
SCT
52.640
4.
5
68
Isaac RAIZADA
NIRC
52.812
5.
4
58
Lars DE GROOT
IJVZ
-
Race 100, Group A (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
103
Daan KOS
STB
49.546
Q
2.
2
31
Keny GRANDJEAN
CST
49.746
3.
1
146
Sebastian CAPONE
VGT
51.275
4.
3
115
Martijn DOUMA
SVU
51.277
Race 101, Group A (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
50
Ted DALRYMPLE
HVHW
48.995
Q
2.
3
77
Ezio BONUTTI
PON
49.249
3.
1
70
Steijn KOOPS
NSV
49.489
4.
2
138
Arthur VANBESIEN
USF
50.836
Race 102, Group A (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
112
Jari VAN POLEN
SVU
48.945
Q
2.
1
46
Jonas HAMMERMÜLLER
EVD
50.328
3.
2
51
Jeremy BRINKERS
HVHW
51.468
4.
3
86
Giovanni TURRI
SCP
53.125
5.
4
20
Timofey DONSKOI
BSC
53.243
Race 103, Group A (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
145
Giuseppe ROMEO
VGT
-
Q
2.
5
124
Hylke DE BOER
TRL
-
ADV
3.
4
104
Brian BOER
STB
-
4.
3
137
Matteo DEFOSSE
USF
-
5.
2
148
Francesco TUNNO
VGT
-
Race 104, Group A (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
19
Warre VAN DAMME
BSC
49.412
Q
2.
1
71
Melvin WILTING
NSV
49.438
3.
4
133
Michele TABACCHI
UGP
50.577
4.
2
109
Thibault FOSTIER
STKG
-
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters